Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu (AFCO) odhlasoval ve středu dokument, který navrhuje členským státům zrušit právo veta. Něco takového označila europoslankyně Veronika Vrecionová za naprosto nepřijatelné. Podle ní byla Evropská unie byla založena na principu volného pohybu kapitálu, osob a zboží, ne na tom, aby existovala v Bruselu centrální vláda. Její slova nadzvedla ze židle europoslance Mikuláše Peksu (Piráti), který se do Vrecionové ostře pustil.
„Zrušení práva veta, které navrhuje výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu, je z mého pohledu naprosto nepřijatelné. Návrh počítá s výrazným přesunem národních pravomocí do Bruselu – a to včetně zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky, otázek klimatu a životního prostředí, energetiky, vzdělávání či práva a bezpečnosti. V podstatě by šlo o tvrdou centralizaci Evropské unie a cestu k tomu, jak z ní vytvořit superstát. A to je úplně špatně. Evropská unie byla založena na principu volného pohybu kapitálu, osob a zboží. Ne na tom, aby existovala v Bruselu centrální vláda,“ vzkázala na sociální síti X europoslankyně Veronika Vrecionová.
Evropský parlament se bude zprávou AFCO zabývat na svém zasedání ve dnech 20. až 23. listopadu letošního roku. Rozhodnutí Výboru pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu však nemá velký význam. Aby se tak opravdu stalo, musely by se změnit smlouvy, a to se podle mnoha europoslanců nestane. „Dokud někdo nezmění smlouvy, je to jen výzva členským státům k zamyšlení,“ komentoval například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Kritická slova Vrecionové nenechala chladným pirátského europoslance Mikuláše Peksu. Právě mezi Piráty má totiž návrh podporu. „A už jste se alespoň dohodli, jestli bude za vás z toho SPOLU sedět do budoucna v Ústavním výboru Luděk Niedermeyer nebo naopak nějaký Orbánofyl? Třeba by voliče zajímalo, jakou máte vlastně pozici. Veto je pochopitelně třeba zrušit, jinak bude Putin dál různým fašounkům platit za blokování Rady EU,“ vypálil Peksa na sociální síti.
„Vy jste ten návrh evidentně nečetl, že? Jinak byste moc dobře věděl, že jde mnohem dál, než je jen zrušení veta. Ale fajn, chápu, že si myslíte, že odebrat pravomoci národním státům a dát více pravomocí Komisi je podle vás ok. Naštěstí jsem si jistá, že naše vláda (ve které máte tři ministry) bude proti,“ vzkázala europoslankyně Vrecionová.
Peksa reagoval, že ve Výboru pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu není. „Z Pirátů je tam Markéta Gregorová. Nicméně, když se podívám na průměrné kompetence ministra za ODS, popřípadě průměrné kompetence ministra za ANO, které přijde po této vládě (protože to vedete, jak to vedete), a porovnám to s průměrným eurokomisařem, vychází mi z toho, že přesun dalších pravomocí na Evropskou komisi je vlastně docela dobrý nápad,“ pokračoval v kritice pirátský europoslanec.
Jeho kritika evidentně Vrecionovou pobavila. „Vy mne teda ale bavíte. Jste člen vládní strany a sebemrskačsky jste pro to, aby vláda (ve které máte ministry) měla omezené pravomoci, protože například bulharský eurokomisař přece bude vědět lépe, co je pro Českou republiku důležité. To je totální bizár,“ napsala v komentáři europoslankyně za občanské demokraty.