K nedávným útokům na letecké základny, k nimž došlo na území Ruské federace, se vyjádřil Pentagon, který prohlásil, že USA předem nevěděly, kam Ukrajina zaútočí. Velení ukrajinské armády pak vzkázalo Rusku, že si samo vybírá vlastní cíle.
„USA dodávají zbraně a systémy, které ukrajinská strana potřebuje, ale o tom, jakou operaci a kdy provedou, rozhodují sami Ukrajinci. My poskytujeme vojenskou pomoc. Není nutné, abychom byli předem informováni o nějakých úderech na ruském území,“ prohlásila zástupkyně Pentagonu Sabrina Singhová.
Ukrajina nyní nemá žádná omezení ohledně vzdálenosti úderů na území Ruska. Tyto údery mohou brzy zasáhnout Sibiř, napsal deník Financial Times na základě rozhovoru s jedním z poradců ukrajinské vlády, který to pod podmínkou zachování anonymity listu sdělil.
Podle ukrajinských zpravodajských služeb byly uskutečněné útoky součástí nové taktiky, která si klade za cíl narušit ruské vojenské plánování, a navíc vnést paniku mezi veřejnost tím, že dojde k „ukázce“, že bezpečno není ani nikde v Rusku. I proto se jeden z útoků uskutečnil v relativní blízkosti Moskvy.
„Útoky se budou opakovat. Nemáme žádná omezení dosahu a brzy budeme schopni zasáhnout všechny cíle na území Ruska, včetně Sibiře. Na Ukrajině víme, jak těžké je bránit se takovým útokům ze vzduchu. Brzy nebude mít bezpečné zóny ani Rusko,“ cituje Financial Times poradce ukrajinské vlády pro obranu.
Vojenští analytici soudí, že hlavním důvodem je snaha donutit ruské agresory, aby rozptýlili své letecké síly na více základen, protože to následně ztíží plánování útočných operací proti Ukrajině.
„Útoky dronů nepomohou Ukrajině vyhrát válku. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je zničit ruské vojenské prostředky na území Ukrajiny. Ale pomáhá to našim vlivovým operacím uvnitř Ruska, které Západ nechce podporovat,“ řekl onen anonymní zdroj deníku Financial Times.
V pondělí 5. prosince došlo na ranveji letecké základny Engels-2 v Saratovské oblasti k útoku, jehož výsledkem bylo poškození minimálně jednoho strategického bombardéru Tupolev Tu-95. Ve stejný den byla zasažena i cisterna na letišti Ďagilevo nedaleko Rjazaně. Satelitní snímky následně odhalily poškození jednoho bombardéru Tupolev Tu-22M. O den později pak zaútočily drony na letiště v Kursku, kde následně vybuchla nádrž s pohonnými hmotami. Při útocích zahynuli podle ruských zdrojů tři vojáci a další čtyři byli zraněni.