Hospodářské noviny uvedly, že mají k dispozici konečnou verzi zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu o jeho zjištění v Česku na konci února. O zprávě mají europoslanci hlasovat příští týden.
Hospodářské noviny píší: „Podle zprávy výboru přetrvává v zemi ‚systémová slabina v odhalování, předcházení a odstraňování‘ konfliktu zájmů; české úřady by se problému měly prioritně věnovat a informovat jak Evropskou komisi, tak kontrolní výbor europarlamentu o přijatých opatřeních. ‚Komise a české orgány musí zajistit, že oligarchické struktury, které vedly k nerovnému rozdělení dotací ze zemědělských a kohezních fondů EU, budou odstraněny,‘ stojí ve zprávě.“
List cituje vyjádření předsedkyně výboru Moniky Hohlmeierové (bavorská CSU): „Pro oligarchické struktury je jasná definice. Je to propojení mezi vysoce postavenými politiky s velkými společnostmi, které vlastní nebo je ovládají prostřednictvím svých příbuzných či známých. Je to to, co jsme viděli v České republice… Napojení Agrofertu na premiéra Babiše je zcela zjevné. Ve vedení jednoho ze svěřenských fondů, do kterých byl převeden Agrofert, sedí premiérova žena, Andrej Babiš je konečným uživatelem zisku holdingu a v roli předsedy vlády vyjednává o evropských dotacích, z nichž Agrofert těží.“
Letos 1. března přineslo FORUM 24 původní rozhovor s Monikou Hohlmeierovou, která mimo jiné řekla: „Je zásadní podporovat malé farmáře více než ty velké. Jenže jak se zdá, to se v České republice neděje. Budeme chtít tuto debatu v Bruselu prohloubit, protože peníze musejí být vypláceny tak, aby to odpovídalo tomu, k čemu jsou určeny… Novinkou pro mě byla právě míra vyplácení zemědělských dotací velkým firmám a zejména intenzivní zemědělství (zemědělství zaměřené na maximalizaci zisku, které je velkým problémem pro krajinu – pozn. red.).“
Premiér Babiš se při návštěvě mise v ČR odmítl se členy kontrolního výboru EP setkat. Hohmeierová uvedla: „Nejdřív jsme dostali neoficiální informaci, že by si na nás pan Babiš mohl udělat čas v pátek. A že pan Toman nás velmi rád uvítá. Byla jsem opravdu ohromená! Den před naším odjezdem přišel dopis, že se tak nestane. Poněkud mě zarazil obsah toho dopisu. Ne samotné odmítnutí, ale premiérovo tvrzení, že on sám nemá s těmito tématy nic společného, že se jimi nezabývá. To je vážně zvláštní, protože předseda vlády a jeho ministři řídí celou vládní administrativu. Ale dobře, co můžeme dělat.“
Ke zvláštnímu koloritu práce Moniky Hohlmeierové a jejích kolegů patřilo i toto: „Dostali jsme mnoho dopisů, opravdových anonymních dopisů, nikoli jen e-mailů nebo zpráv. V těch se psalo, že bych měla okamžitě skončit s veškerým vyšetřováním a s kontrolou české vlády, protože pan Babiš je skvělý a vůbec nepotřebuje, aby ho někdo kontroloval. A když budu pokračovat, ponesu si následky. To byly ty hezčí vzkazy. Ty horší byly o tom, že jsem Němka, kterou by měli zabít, otrávit nebo něco podobného. Není to příjemné, ale předala jsem tyto dopisy policii a pokračuji ve své práci dál.“