
Ministr Marek Výborný a protestující zemědělci FOTO: Zbyněk Pecák, FORUM 24
FOTO: Zbyněk Pecák, FORUM 24

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) varoval obchodní řetězce před umělým zvyšováním cen mléčných výrobků a masa, pokud by v Česku propukla nákaza slintavky a kulhavky. „Není důvod se obávat ani nedostatku mléka a mléčných výrobků, ani masa,“ poznamenal v Partii na CNN Prima News. Na Slovensku je šest ohnisek nákazy. Podle Bratislavy se nákaza dostala na Slovensko z Maďarska, které první případ hlásilo v březnu.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé a závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Vláda koalice SPOLU a Starostů má podle ministra zemědělství plán, jak reagovat v případě, že se nákaza ze Slovenska a Maďarska dostane i na území České republiky. „Máme aktualizované pohotovostní plány, dokonce jsme si na dvou konkrétních podnicích modelovali situaci, když by nastala a jak by musely být organizovány následující kroky,“ popsal ve vysílání CNN Prima News.
Velmi důležitá je podle něj rychlost potenciálních opatření. „My bychom určitě nepostupovali jako na Slovensku, že bychom vybíjeli všechna vnímavá zvířata v pásmu tři kilometry. Uvedu příklad, pokud by byl například v blízkosti chov prasat, tak bychom ty věci probírali, ale nevidím důvod pro nějaké utrácení a podobně,“ dodal s tím, že vláda je na možnost přenosu nákazy připravena.
Zároveň varoval obchodní řetězce a zpracovatele před umělým zvyšováním cen. „Chci zdůraznit a varovat, ať už obchodní řetězce, zpracovatele nebo kohokoliv, že pokud někdo začne alibisticky využívat situaci kolem slintavky k nějakému umělému navyšování cen, tak varuju, protože k tomu není jediný důvod,“ poznamenal.
Nákaza by podle něj měla „dopad na jednotlivý chov, ale objem živočišné výroby je v Česku obrovský“. „Veškeré mléčné produkty, které jsou tepelně zpracované, tak nehrozí žádné nebezpečí pro spotřebitele. Není důvod se obávat ani nedostatku mléka a mléčných výrobků, ani masa,“ uzavřel lidovec Výborný.
Na Slovensku se v pátek objevilo šesté ohnisko nákazy. Nejnověji slovenské úřady zjistily nákazu na farmě ve vesnici Jurová blízko hranic s Maďarskem. Podle televize Joj je v tomto chovu kolem 700 býků, televize Markíza s odvoláním na provozovatele farmy informovala o asi 870 zvířatech. Tato farma je blízko jiného ohniska nákazy ve vesnici Baka, kde už veterináři skot utratili.
V prvních pěti ohniscích slintavky a kulhavky bylo dohromady 5879 kusů skotu. Šlo zejména o dojnice, kvůli jejichž utracení přijde Slovensko podle dřívějších informací o zhruba šest procent roční produkce mléka.
Česká republika od pátku omezila veškerou nákladní dopravu ze Slovenska, auta nad 3,5 tuny mohou vjíždět pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. Opatření na Slovensku vedlo k vytváření kolon. Česko už dříve v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky zakázalo dovážet ze Slovenska také vybrané zboží. Podle Bratislavy se nákaza dostala na Slovensko z Maďarska, které první případ hlásilo v březnu.