Kdo má pocit, že opravdu nemá koho volit, nemusí si zoufat. Podle posledního průzkumu agentury SANEP podporuje stranu Úsvit-NK 5,1 procenta voličů. To už by stačilo a vstup do Sněmovny. Ten rozdíl, zda by strana překročila pětiprocentní hranici, se ještě pohybuje v rámci statistické chyby, ale jde o psychologický moment.
Jakmile máte jeden průzkum na své straně, už se o vás mluví. A když se o vás mluví, tak vám lidé spíše přihodí hlas.Vůdci stran tohle vědí a tak se snaží nad pomyslnou čáru života a smrti dostat. Tedy ta je ve skutečnosti ještě níže, na třech procentech, aby bylo možné dosáhnout na státní příspěvek za hlas. To taky není k zahození, kandidátka do všeho na světě Jana Bobošíková to ví.
Vylézt na světlo může být samozřejmě také osudové, jak se kdysi přesvědčil pan Kremlička se svou stranou Důchodci za životní jistoty. Ten najednou v roce 1998 vyskočil na 10 procent, což vzbudilo zděšení. Média se jeho straně začal věnovat a nakonec se do Sněmovny důchodci nedostali a pan Kremlička musel po prohrané sázce sníst brouka Potemníka. Slouží mu ke cti, že sázku dodržel.
Úsvit je ale zajímavý tím, jakou čerstvou krev si teď pouští do žil. Spojil se s Blokem proti islámu odborníka na motýly a religionisty samouka docenta Konvičky a ten zase s bývalým budoucím nadějným politikem Vítem Bártou. Politika nestojí jen na idejích. I peníze jsou třeba. To spojení je přece jen poněkud trapné, protože Bártovy Věci veřejné skončily vzdor kandidatuře řady krásných žen krachem. Ale teď je tu Bárta zas. Jen se k němu nechce nikdo úplně hlásit.
Konvička přiznal stydlivě Mf DNES: „Kolem Úsvitu jako kolem parlamentní strany je více členů a příznivců či spolupracovníků, než je těch pár v médiích mluvících hlav. A Vítek je prostě jedním z nich. Tu a tam s něčím pomůže – nijak se netajím, že zvesela využíváme jeho nebytové prostory vzdálené od parlamentu asi sto metrů,“ řekl Mf DNES Martin Konvička.
Tak je dobře, že zvesela, ještě aby byli z Bártovy podpory smutní.
Jiní členové Úsvitu to ale popírají. Předseda poslaneckého klubu Úsvitu a první místopředseda Marek Černoch na tom samém místě tvrdí: „Bárta žádnou roli v Úsvitu nehraje. Úsvit má předsednictvo a grémium, takže ho nikdo ovlivňovat nemůže.“Je to zvláštní logika, jak mají někde „předsednictvo a grémium“, jsou neovlivnitelní. Nějak se v tom výčtu zapomnělo, jestli mají krom předsednictva také peníze a pokud nemají, kde je schrastí. Jisté je, že Konvička má zatím to své zajištěno. „Docent Konvička bude superlídrem a mluvčím naší formace do krajských a senátních voleb v příštím roce,“ řekl na tiskové konferenci předseda Úsvitu NK Miroslav Lidinský. Konvičkův Blok proti islámu (BPI) má ale kvůli Bártovi vnitřní problémy. Minulý čtvrtek z BPI vystoupilo kompletní vedení okresní členské organizace v moravské Kroměříži a místní pobočka Bloku úplně zanikla. Důvodem je právě napojení bývalého ministra dopravy Víta Bárty na hnutí Úsvit.
„Než jsme učinili rozhodnutí hromadně odejít z BPI, velmi dlouho a důsledně jsme jej zvažovali a sbírali spousty indicií. Bohužel jsme zjistili, že Vít Bárta a jeho lidé jsou do vedoucích struktur BPI a Úsvitu tak silně prorostlí, že boj proti nim uvnitř těchto organizací nemůžeme my srdcaři nikdy vyhrát. Dokonce nám nepokrytě lhali o tom, že Bárta žádný vliv nemá,“ píší bývalí členové BPI v prohlášení. Martin Konvička a předseda Úsvitu Miroslav Lidinský jsou podle nich do určité míry jen nastrčené figurky, které „nejsou skutečným vedením svých organizací“. „Nechceme sloužit jako poskoci u výtahu k moci pro Bártovy stoupence. Jsme naprosto přesvědčení, že BPI s Vítem Bártou za zády je odsouzen ke smutnému konci stejně jako kdysi Věci Veřejné. Zde byla také skupina lidí s dobrými úmysly, kteří byli zadupaní ambiciozními politikaři toužícími jen po moci a penězích.
Pověsti spolku neprospělo, že na internetu bylo publicistou Lukášem Lhoťanem zveřejněno znění textu smlouvy Bloku proti islámu s Úsvitem, ze které plyne, že pokud BPI ukončí před volbami vzájemnou spolupráci, musí Úsvitu zaplatit až 60 milionů korun. „Takhle to tam není – to, co zveřejnil pan Lhoťan není konečné znění smlouvy,“ tvrdil v Českém rozhlase Konvička. Ve smlouvě sankce je, ovšem ne 60 milionů, ale 120 000 Kč jako sankce pro Martina Konvičku a lidi z vedení spolku. Pokud to tak je, byla by to značná sleva. (Jenže v tom původním návrhu miliony byly, Konvička teď mlží.) Ale, upřímně řečeno, i kdyby tam byla stokoruna, tak angažmá Bárty v čemkoli politickém by mohlo dotyčný subjekt přijít dost draho. Úplná pohroma by nastala, kdyby se do voleb ukázalo, že uprchlíci polevili v migraci a že se toho zas tolik neděje.