
Mešita v obci Bortkyrka nedaleko Stockholmu (ilustrační foto) FOTO: Wikimedia Commons / Holger.Ellgaard / CC BY-SA 3.0
FOTO: Wikimedia Commons / Holger.Ellgaard / CC BY-SA 3.0

Ředitel poslední muslimské školy ve Švédsku Ismail Abú Helal bude muset na základě rozhodnutí školní inspekce odejít z funkce. Důvodem je jeho kázání, v němž mluvil o džihádu jako o vrcholu islámu, k němuž by měly být děti vedeny ve škole i doma.
Poté, co v posledních letech muselo být ve Švédsku, kde žije odhadem milion muslimů, kvůli finančním podvodům či extremismu uzavřeno na 20 muslimských škol a školek, zůstává škola ve Växjö jediným zařízením tohoto typu v zemi. Do hledáčku školní inspekce se podle deníku Aftonbladet dostala loni na jaře mimo jiné v souvislosti s kázáním svého ředitele, které se jako videonahrávka šířilo po internetu.
Ředitel a současně předseda nadace, která vlastní školu a dvě školky, na ní stojí u řečnického pultu v mešitě ve Växjö před stovkou mužských posluchačů. Někteří z nich při tom mávají palestinskou vlajkou.
„Kdybychom naše děti vychovávali k džihádu a nevzdávali se ho, nebyli bychom mezi ohroženými národy,“ káže Ismail Abú Helal. Naráží tím na situaci v Gaze. „Když jsme opustili džihád, stalo se to, co se stalo v Palestině.“
Muslimové a muslimští rodiče se – podle jeho projevu – vzdali a vychovávají děti tak, aby se držely dál od džihádu – slova, které je podle mnoha odborníků synonymem pro svatou, ozbrojenou válku. Podle Švédského institutu mezinárodních vztahů je džihádismus výraz používaný pro násilný a militantní islamismus, ale džihád může znamenat i mírový duchovní boj nebo úsilí.
Výzva k ozbrojenému boji
Švédská školní inspekce využívá jako odbornou autoritu Centrum proti násilnému extremismu. Podle něj se kázání týká výlučně ozbrojeného boje.
Podle projevu ředitele v mešitě by měl být džihád středobodem života pravověrných muslimů a děti by se o něm měly učit ve škole i doma. „Musíme jim vyprávět o druzích, kteří kvůli Bohu jedli jen několik datlí a stávali se mudžáhidy (svatí bojovníci, pozn. red.),“ káže ředitel. V projevu v mešitě ve Växjö jsou popsáni jako „lidé, kteří milují smrt stejně, jako vy milujete život“.
„Džihád pro Boha je vrcholem islámu,“ říká ředitel školy a pokračuje: „To znamená, že musíme naše děti v džihádu vychovávat.“
Ismail Abú Helal se rozhovoru s deníkem Aftonbladet vyhýbal. Místo něj se vyjádřil zástupce majitele školy Avdi Islamim: „Ismail ve svém kázání mluvil o důležitosti boje za dobro, což v jeho kontextu znamená pozitivní činy jako pomáhat druhým, sázet stromy, šířit znalosti a projevovat úctu.“
Dvacetiminutové kázání bylo podle Islamina špatně interpretováno. Slovo džihád prý není použito k povzbuzování k násilí – právě naopak. „Abú Helal vždy pomáhal komunitě a tentokrát mluvil o džihádu v pozitivním smyslu, což teď bylo překrouceno a vytrženo z kontextu, aby to vypadalo špatně.“
Ismail Abú Helal už v mešitě běžně nekáže, protože dosáhl důchodového věku, ale v tomto případě prý zaskakoval, když byl imám pryč.
Islámská škola ve Växjö byla založena v roce 2002, kdy bylo v ročníku pouhých 10 žáků. Dosud se rozrostla na přibližně 230 žáků. Mnozí z nich do školy dojíždějí z okolních měst. Škola má čas do 25. dubna, aby ředitele odvolala. Pokud tak neučiní, může se dočkat závažnějších důsledků.