Vláda podle TOP 09 při propuštění Libanonce Alího Fajáda porušila české i mezinárodní právo. Když muže podezřelého z terorismu nevydala do Spojených států, měla ho za údajné trestné činy stíhat v Česku, je přesvědčena opoziční strana. Kvůli případu se TOP 09 obrátila na Městské státní zastupitelství v Praze, aby zvážilo, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, popřípadě jiný.
„Propuštění Alího Fajáda bylo nejenom nezákonné, ale ve svém důsledku ohrozilo i bezpečnost všech občanů České republiky a vyvolalo oprávněné pochybnosti u našich spojenců, zda jsme právním státem,“ sdělila dnes TOP 09 novinářům ústy svého předsedy Miroslava Kalouska.
Pelikán měl zajistit stíhání nebo vydání do USA
O tom, že Fajád a spoluobviněný Chálid Marabí nebudou vydáni do Spojených států, rozhodl ministr Pelikán minulý týden. Soud Fajáda propustil na svobodu ve stejný den, kdy se pět Čechů unesených v Libanonu vrátilo do vlasti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) posléze médiím řekl, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do USA.
[ctete-foto]46827[/ctete-foto]
„Alí Fajád byl obžalován z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu použít protiletadlovou střelu a z pokusu poskytnout podporu teroristické organizaci. Tyto skutky jsou trestné i u nás, a proto měl ministr spravedlnosti pouze dvě legální možnosti – Alího Fajáda buď vydat naším spojencům, anebo zajistit jeho stíhání na území ČR,“ uvedl Kalousek.
Česko mělo Fajáda stíhat, míní právníci
Tento názor sdílí i advokát Jaroslav Ortman, kterého oslovila ČTK. „Měl být podroben trestnímu řízení v České republice, která by jeho skutek odstíhala. Toto je katarský princ číslo dvě,“ uvedl v narážce na případ Hámida bin Abdala Sáního, který byl v ČR obžalovaný ze sexuálních styků se školačkami a ministerstvo spravedlnosti ho vydalo do rodného Kataru. Právník Josef Lžičař, který Sáního zastupuje, se k Fajádově kauze vyjadřovat nechtěl s tím, že nezná její pozadí. Uvedl pouze, že Česko by nevydaného cizince stíhat mohlo.
[ctete-foto]46372[/ctete-foto]
O tom, že Fajád nebude vydán do Spojených států, rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Soud pak Fajáda propustil na svobodu ve stejný den, kdy se pět Čechů unesených v Libanonu vrátilo do vlasti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) posléze médiím řekl, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do USA. Prohlášení Stropnického vyvolalo tvrdou kritiku na jeho adresu.
TOP 09 je ale přesvědčena, že „štvanice“ na ministra obrany je pouze odváděním pozornosti. „Tím, kdo ohrozil bezpečnost a důvěru ČR, nebyl ministr Stropnický, ale ministr Pelikán. Politickou odpovědnost pak nese vládní koalice jako celek,“ tvrdí opoziční strana.