Podle deníku Le Monde se i v současné době podílí ropný gigant TotalEnergies na dodávkách paliva pro ruské stíhačky. Francouzská ropná společnost TotalEnergies vlastní takřka poloviční podíl v ruském Terneftegazu, který dodává plynový kondenzát pro výrobu leteckého paliva. Je více než pravděpodobné, že toto palivo používají ruské stíhačky na Ukrajině.
Jak deník poznamenává, ropný gigant TotalEnergies zdůvodňuje svou přítomnost v Ruské federaci vývozem plynu do Evropy. Jenže firma ve spolupráci s ruským Novatekem provozuje na Sibiři plynové pole, ze kterého se těží plynové kondenzáty, tedy kapalný uhlovodík, z něhož se vyrábí letecký petrolej. „Společnost získává příjmy z prodeje plynového kondenzátu, který po přeměně na petrolej pohání ruská letadla bombardující Ukrajinu,“ píše se v článku.
Francouzští novináři díky informacím získaných nevládní organizací Global Witness zjistili, že letecké palivo od TotalEnergies je převáženo na dvě základny ruského letectva – Morozovskaja a Malčevo. Z obou základen operují letky víceúčelových bojových letounů typu Su a podle prohlášení Amnesty International a dalších lidskoprávních skupin byly nálety proti civilistům, včetně Mariupolu, pravděpodobně prováděny vojenskými letouny právě z těchto letišť.
Amnesty International a Human Rights Watch tvrdí, že se podílely i na bombardování divadla v Mariupolu, které 16. března 2022 způsobilo smrt přibližně 600 lidí. Nicméně v tomto případě je stále obtížné přiřadit odpovědnost za bombardování konkrétní posádce. Vyšetřovatelé Amnesty International říkají, že „ruským letounem, který s největší pravděpodobností provedl útok, je víceúčelový bojový letoun SU-25, SU-30 nebo SU-34, který je rozmístěn na blízkých letištích“.
Společnost TotalEnergies uvedla, že není provozovatelem zařízení Terneftegaz, které provozuje personál Novatek, a že se „nepodílí se na rozhodování o likvidaci kondenzátů společností Novatek“. TotalEnergies je jediná západní ropná společnost, která si zachovala své aktivity v Rusku i po agresi na Ukrajinu. Podle Le Monde si „zahrává s ohněm a snaží se skrýt za neznalost využití produktů, které uvádí na trh“, neboť od roku 2017 francouzské právo ukládá všem velkým společnostem tzv. „povinnost bdělosti“, která jim dává povinnost informovat se o praktikách svých dodavatelů i jejich zákazníků, a to včetně dceřiných společností v zahraničí, zda neporušují lidská práva a nepodílejí se na ničení životního prostředí.
Již v lednu letošního roku se TotalEnergies musela stáhnout z Barmy, když Le Monde informoval o jejím podílu na financování tamní vojenské junty.