Maďarsko zdržuje přijetí Švédska do NATO, protože se mu nelíbí kritika politiky premiéra Viktora Orbána ze strany Stockholmu, uvedl ve středu mluvčí maďarské vlády Zoltan Kovacs. Překlenutí této trhliny bude prý vyžadovat úsilí na obou stranách. To je dobré. Orbán vytvoří trhlinu, a všichni se mají přetrhnout, aby ji překlenovali.
Švédsko a sousední Finsko požádaly o vstup do vojenské aliance NATO v loňském roce po ruské invazi na Ukrajinu. Proces přistoupení zatím brzdily dvě země, Maďarsko a Turecko.
Po měsících průtahů ze strany Orbánovy vládnoucí strany Fidesz maďarský parlament v pondělí schválil návrh zákona, který umožní Finsku vstoupit do NATO, ale švédský návrh zákona stále vázne. „V případě Švédska existuje velké množství stížností, které je třeba vyřešit, než bude přijetí země ratifikováno,“ cituje Kovacsův příspěvek na blogu agentura Reuters. Švédští představitelé podle něj „opakovaně s oblibou tepou Maďarsko diplomatickými prostředky a využívají svého politického vlivu k poškozování maďarských zájmů.“
Maďarské zájmy poškozuje především prokremelská kolaborantská politika Viktora Orbána a jeho lidí. Stejně tak jeho autoritářské metody, kterým není roztříštěná a značně názorově pestrá maďarská opozice schopná čelit. Rozšíření NATO o země, které jsou jaksi „na ráně“ moskevského režimu, je v jejich zájmu a jako posílení NATO v zájmu všech. Maďarsko si zase jednou neomylně vybralo špatnou stranu. Je to sice především jeho problém, ale protože tím ohrožuje všechny, těžko však čekat, že to ostatní nebude zajímat.
Běžně se takovému přístupu říká vydírání a považovat někoho, kdo to praktikuje, za spolehlivého spojence vyžaduje dost sebezapření. Hrát to na všechny strany a od každého něco inkasovat vzbuzuje skřípění zubů i za normálních okolností. Během války na Ukrajině už je to vyloženě nechutné. Protože se nezdá, že by tyhle hrátky ve prospěch Ruska byly nějak extra výhodné aspoň ekonomicky, už to budí dojem, že je za tím buď pominutí něčí mysli, nebo ještě něco jiného.
Erdoganovo Turecko je taky extra případ, ovšem oproti Maďarsku je to přece jen těžší váha. Kdyby ale nějakým zákrutem osudu došlo k tomu, že by se muselo volit mezi členstvím v NATO Maďarska a Švédska, koho by tam ostatní asi měli radši? To je zatím jen řečnická otázka, takhle daleko to ještě není. Tak jako mnoho věcí bylo dlouho daleko, než se jednoho rána najednou staly.