Ukrajinská ofenziva začíná a na Krymu vládne neklid. Dosazený premiér Krymu Sergej Aksjonov nespoléhá pasivně na Rusy. Jak si všímá komentátorka Viktoria Roščinová na stránkách Ukrajinské pravdy, nechal budovat obranné linie, opevnění a zakládal soukromé jednotky, které mají chránit okupační úřady i místní podniky.
Aksjonov na Krymu založil dva dobrovolnické vojenské prapory, pojmenované Tavrida a Livadia. Oba podle Roščinové již působí v klíčovém předpolí, na Rusy obsazených částech Chersonské a Záporožské oblasti, které sousedí s anektovaným Krymem. Ruská média jednotkám přezdívají aksjonovci. Jsou tvořeny převážně ruskými kozáky, kteří se účastnili už anexe Krymu v roce 2014. Tavrida je vysloveně kozácká jednotka, vedená Antonem Sirotkinem, atamanem Černomořské kozácké armády. Jednotka působí v Záporožské oblasti, obzvláště v okolí Vasylivky, nedaleko Enerhodaru.
Prapor Livadia je soukromá dobrovolnická jednotka tvořená žoldáky ze společnosti Convoy Private Company a z rezervistů. Jeho vojáci rovněž působí na záporožské frontě, ale průzkumné jednotky Livadie byly spatřeny také v Chersonské oblasti. Žoldáky vede Konstantin Pikalov, který má podle Roščinové podobné napojení na vlivné přátele Putina, jakým disponuje i šéf wagnerovců Prigožin.
Aksjonovci oficiálně tvrdí, že je financuje a trénuje Aksjonov osobně, podle Ukrajinců je ale podporuje Rusko a také místní podniky. „Vím, že Aksjonov svolal některé krymské podnikatele a donutil je vybrat finance na tuto soukromou armádu,“ prohlásil Andrij Čerňak z ředitelství Vojenského zpravodajství Ukrajiny s tím, že mnozí podnikatelé pomohli dobrovolně, aby ochránili své investice, anebo kvůli příslibu, že v případě nouze budou evakuováni a jim i jejich rodinám bude zajištěna bezpečnost.
Novopečení obránci Krymu mají pobírat asi 3000 dolarů měsíčně (tj. v přepočtu asi 66 tisíc korun) a jsou mezi nimi mobilizovaní Rusové, obyvatelé Krymského poloostrova a nábor probíhá i v Rusku. Podle ukrajinských zpravodajců sice soukromá armáda disponuje vojenskými profesionály se zkušenostmi z řady konfliktů, většina z nich ale tvoří její velení.
Samotné vojáky trénují na bývalé vojenské základně ukrajinských mariňáků v Perevalném na Krymu a v Chersonské oblasti zkušení instruktoři. Jsou to bývalí vojáci z ruských zvláštních jednotek, rozvědky GRU, experti z FSB a z Národní gardy. Aksjonovci jsou dobře vybavení zbraněmi, artilerií a lehkými obrněnými vozidly. Kromě žoldáků má Krym bránit také pět tisíc mužů z teritoriální obrany a dalších bojových uskupení.
Podle Čerňaka to ukazuje nedůvěru krymských představitelů, pokud jde o schopnost či ochotu ruské armády efektivně Krym ubránit, a také obavy o zachování územní integrity Ruské federace. Pokud se Rusko začne hroutit, budou okupační krymské elity mít tyto soukromé vojenské společnosti, aby chránily jejich majetek a jejich rodiny, myslí si Čerňak.