Maďarsko tento týden opět zablokovalo vojenskou pomoc Evropské unie Ukrajině. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) se v souvislosti s Orbánovou politikou vyjádřil, že je načase, aby se Evropská unie zbavila jednomyslného rozhodování Rady v oblasti zahraniční politiky, přestože se to místním konzervativcům nelíbí. Orbánův hokynářský způsob musí skončit i podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN). Naopak jiní europoslanci nesouhlasí, podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) jsou obecně Piráti naprostí demagogové a komunisti.
„Není na co čekat, Evropa se musí zbavit rozhodování jednomyslností v zahraniční politice, i když se to místním konzervativcům nelíbí,“ reagoval na svém twitteru europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) na rozhodnutí Maďarska.
Zrušení jednomyslného hlasování Rady v oblasti zahraniční politiky i v některých dalších odvětvích je podle europoslance jediným správným krokem, který urychlí rozhodování Evropské unie v důležitých a krizových situacích, jak řekl deníku FORUM 24. Upozornil, že to ovšem neznamená, že mělo být zároveň zrušeno společné rozhodování Evropské unie jako celku o zahraniční politice. „Jednomyslné hlasování Rady by bylo nahrazeno hlasováním kvalifikovanou většinou, jak už tomu je ve většině ostatních oblastí. To by znamenalo, že pro schválení rozhodnutí by muselo hlasovat nejméně 55 % členských států EU, které zároveň zastupují alespoň 65 % populace EU,“ přiblížil.
Podle Peksy nahrává zachování jednomyslnosti hlasování v Radě naopak členským státům, jako je Maďarsko, k tomu rozhodnutí Rady vetovat a v podstatě efektivně zastavit. „Viktor Orbán je taktickým vetováním důležitých rozhodnutí notoricky známý – Maďarsko takto už několikrát blokovalo sankční balíčky proti Rusku a od svého veta upustilo pouze tehdy, kdy si vybojovalo nějaké speciální výjimky, například nezahrnout do sankcí ruského patriarchu Kirila,“ uvedl a dále zmínil, že loni v prosinci zase Maďarsko vyhrožovalo blokací finančního balíčku v hodnotě 18 miliard Ukrajině, aby odradilo zbytek EU od zmražení vyplácení peněz z evropských fondů do Maďarska kvůli porušování právního státu.
Kvalifikovaná většina hlasování v Radě by tedy podle europoslance podobné snahy o vydírání zarazila a zároveň stále zachovala většinovou jednotu EU v hlasování. „Systém kvalifikovaného hlasování má samozřejmě i pojistku – blokační menšinu. Aby se rozhodnutí Rady dalo zablokovat, musí proti němu vystoupit alespoň čtyři státy, které zároveň zastupují více než 35 % populace EU,“ vysvětlil a zdůraznil, že jak jsme se od vypuknutí války na Ukrajině mohli přesvědčit, nároky na rychlé a efektivní rozhodování Rady jsou stále vyšší. „Jednomyslnost hlasování tu proto skutečně je pouze zbytečnou přítěží, která brzdí zbytek Evropy,“ dodal.
S Peksou souhlasí europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který připomněl, že toto stanovisko bylo obsaženo v jejich programu pro volby do Evropského parlamentu v roce 2019. „Nechat se vydírat jedním jediným státem v oblasti, kde všichni ostatní mají jednoznačný postoj, je opakovaná Orbánova taktika, která je neakceptovatelná. Oslabuje to Unii jako celek, oslabuje to Ukrajinu, nahlodává veřejnost,“ vysvětlil deníku FORUM 24. Jednomyslnost podle něj musí zůstat jen v těch zcela klíčových agendách Evropské unie.
Zbavení se jednomyslného rozhodování v zahraniční politice by prý jednotu Unie naopak posílilo. „Členské státy budou více aktivní a vyjednávat s ostatními, už si nebudou moci libovat v postoji ,dokud mi neustoupíte, veto nestáhnu,‘“ řekl. Orbánův hokynářský způsob bude podle Polčáka muset vystřídat reálná diplomacie.
Názory europoslanců se v tomto ohledu neshodují. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) na dotaz deníku FORUM 24 řekl, že s maďarskou blokací nesouhlasí, ale ani to nevidí jako důvod, proč by se měl zatím nutný konsensus změnit na většinové hlasování. „Musíme Maďarsko přesvědčit, aby od veta ustoupilo. V zimě se to českému předsednictví podařilo. Jistě si s tím poradí i nyní předsedající Švédsko,“ okomentoval.
Jiný postoj zaujímá i europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Debaty o změně v hlasování nejsou podle jejích slov pro deník FORUM 24 vůbec na stole. „Odmítá je jak většina členských zemí Evropské unie, tak pro ně není podpora ani uvnitř české vlády,“ poznamenala a dodala, že spíše než na vykopávání příkopů mezi státy by bylo dobré se soustředit na spolupráci, vyjednávání a hledání shody.
„Pan Peksa je komik sociálních sítí… Nejdřív sdílí fotky nacistů v souvislosti s neprůjezdným mostem přes Rýn, pak dává rovnítko mezi konzervativci a fašisty a teď nám představuje svůj pohled na demokracii,“ reagoval na dotaz deníku FORUM 24 Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Piráty považuje podle svých slov za naprosté demagogy a komunisty, kteří jen chtějí zákazy a šikanu lidí, kteří s nimi nesouhlasí. „Možná by mohl jednou místo těchto hloupých výkřiků si zkusit něco skutečně vyjednat a pochopit, jak politika funguje. Do té doby nemá cenu ho komentovat,“ dodal europoslanec.
Pomoc Evropské unie adresovaná Ukrajině je poskytována z fondu s názvem Evropský mírový nástroj (EPF), který byl zřízen roku 2021. Smyslem tohoto mimorozpočtového prostředku je posílení schopnosti Unie předcházet konfliktům, zajistit mír a mezinárodní bezpečnost.
Podle tiskové služby maďarské vlády Budapešť nesouhlasí s tím, aby EU spolu s dalšími existujícími nástroji využívala EPF pouze pro Ukrajinu, protože to neumožňuje poslat dostatečné finanční prostředky na prosazování zájmů EU v jiných oblastech