
Donald Trump FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Čína se v celním sporu se Spojenými státy nikdy nepodvolí vydírání a bude proti americkým clům bojovat až do konce. V úterý to podle agentury Reuters uvedlo čínské ministerstvo obchodu. Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Pekingu, že od středy zavede na čínské zboží dodatečné padesátiprocentní clo, pokud Čína nezruší svá odvetná opatření proti americkým dovozním poplatkům. Celková nová americká cla na čínské zboží v letošním roce by tak mohla od středy činit více než 100 procent.
Čína americké jednání vnímá jako vydírání. Americké výhrůžky pak označila za další z řady chyb. Čínské ministerstvo obchodu zároveň vyzvalo Spojené státy, aby rozdílné postoje k Pekingu řešilo dialogem se vzájemným respektem a rovným přístupem.
Čínské ministerstvo zahraničí pak obvinilo Spojené státy z nedostatku upřímnosti, pokud jde o seriózní dialog. „Pokud chtějí Spojené státy skutečně jednat, měly by zaujmout postoj rovnosti, respektu a vzájemného prospěchu,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva Lin Ťien. Čína podle něj nevyvolává problémy a ani se jich nebojí. Varoval, že Peking bude i nadále přijímat tvrdá a důrazná opatření na ochranu svých legitimních práv a zájmů.
Trump minulý týden představil rozsáhlý balíček cel na prakticky všechny země světa, označuje je jako reciproční. Na Čínu se vztahuje 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvyšuje na 54 procent. Peking na Trumpův krok v pátek reagoval oznámením dodatečného 34procentního cla na veškerý dovoz ze Spojených států.
Šéf Bílého domu v pondělí uvedl, že pokud Peking do úterý nezruší 34procentní clo na dovoz z USA, uvalí na Čínu další dodatečné 50procentní clo, které bude platit od středy. „Navíc budou zrušeny veškeré rozhovory s Čínou ohledně požadovaných setkání s námi! Jednání s jinými zeměmi, které rovněž požádaly o schůzky, začnou okamžitě,“ dodal.
Vzhledem k tomu, že již dosavadní zvýšení cel Trumpovou administrativou stlačilo marže čínských vývozců na hranici zadušení, další zvýšení by podle analytiků jen podtrhlo chuť Washingtonu k riskantní politice a jeho touhu odříznout Čínu od největšího spotřebitelského trhu na světě, uvádějí analytici.
„Pokud se cla budou dále zvyšovat, stane se z toho spíše bitva vůle a principů než ekonomiky,“ uvedl ekonom společnosti Economist Intelligence Unit zaměřený na Čínu Sü Tchien-čchen. „Vzhledem k tomu, že Čína již čelí sazbě přes 60 procent, nezáleží na tom, jestli se zvýší o 50 procent, nebo 500 procent,“ dodal.
Čína zamíří do Evropy
Odborník na Čínu ze společnosti Eurasia Group Dan Wang uvedl, že Trump již fakticky zlikvidoval zisky čínských vývozců, jakmile americká dovozní cla překročila 35 procent. Nyní podle něj je a bude nejvýhodnějším trhem pro Čínu Evropa.
Očekává se, že čínský prezident Si Ťin-pching se v pátek sejde se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Na programu jednání bude pravděpodobně nalezení řešení obchodního napětí s Bruselem v souvislosti s čínským dovozem elektromobilů a také Trumpův celní útok. Poté Si navštíví Malajsii, Vietnam a Kambodžu, tedy tři ekonomiky, které těžily z toho, že se do nich přesunuli čínští výrobci, aby se vyhnuli americkým sankcím v době Trumpova prvního funkčního období, ale nyní na ně Trump uvalil vysoká cla.
Čína po Trumpově oznámení zvýšila úsilí o ochranu své ekonomiky před otřesy na světových trzích. Několik státních holdingových firem slíbilo zvýšit své investice do akcií, řada firem s akciemi na burze oznámila zpětné odkupy vlastních akcií a centrální banka slíbila podporu likvidity fondu Central Huijin poté, co intervenovala na podporu klesajících akcií. Trumpova cla by mohla nicméně vykolejit čínské hospodářské oživení, které bylo z velké části založeno na vývozu a následovalo po skončení pandemie nemoci covid-19, pokud se vývozci nedokážou rychle přeorientovat na jiné trhy.
Čínská národní rozvojová a reformní komise (NDRC) oznámila, že uspořádala schůzku se soukromými domácími společnostmi, aby vyslechla návrhy, jak se vypořádat s dalšími americkými cly. Podle NDRC společnosti sdělily názory a návrhy na stabilizaci zaměstnanosti a na to, jak reagovat na vnější rizika a výzvy. NDRC chce aktivně pomáhat soukromým firmám při řešení obtíží.