CESTOVÁNÍ / Národní památník II. světové války v Hrabyni, který patří do portfolia Slezského zemského muzea, stojí v bezprostřední blízkosti míst, kde na konci druhé světové války probíhaly jedny z nejtvrdších bojů na našem území. V loňském roce se otevřel po více než roční rekonstrukci a pro milovníky historie, zvláště té vojenské, by návštěva měla být doslova povinností.
Památník sám zvenku působí monumentálním dojmem, dvojice obřích betonových budov je viditelná již zdálky a stojí sama za důkladné prohlédnutí. A když si ještě koupíte vstupenku na vyhlídkovou plošinu, kam vystoupáte po více než stovce schodů, naskytne se vám pohled do širokého okolí. Za dobrého počasí je možné spatřit nejen nejvyšší vrch Beskyd – Lysou horu, ale i Jeseníky, Ostravu či polské příhraničí. Ale pozor, na vyhlídku je možné s průvodcem vystoupat jen v 10 a poté v 15 hodin.
Cestou k vyhlídce či naopak po sestupu si můžete prohlédnout symbolický hřbitov s více než třinácti tisíci jmény padlých sovětských i československých vojáků, kteří se akcí v okolí účastnili, ale také odbojářů, kteří za svoji činnost během okupace zaplatili životem.
Po rekonstrukci prošla expozice modernizací, jež se projevuje zvláště ve využití moderních technologií a interaktivních prvků. Během návštěvy tak projdete dobou, která druhé světové válce předcházela, abyste pak mohli navštívit nejrůznější bojiště, kde bojovali českoslovenští vojáci, či třeba koncentrační tábory a vězení, kde byli vězněni a také vražděni ti, kteří zůstali doma a proti nacistům bojovali na „tajné frontě“.
Pro návštěvníka jsou v muzeu připraveny dvě dominanty. Ve vstupní hale to je památník obsahující prsť z míst nejdůležitějších bojišť, kde bojovali Čechoslováci, stejně jako z míst největších a nejhorších koncentračních táborů. A nechybí zde ani půda z Lidic a Ležáků, které se staly symbolem nacistické zrůdnosti.
Druhou dominantou, která zapůsobí na všechny smysly, je velkolepá bojová scéna odkazující na zde proběhlou ostravsko-opavskou operaci. Součástí scény je maketa tanku T-34 a hrabyňského domu čp. 72, ale také dva dělostřelecké kanóny (jeden německý, druhý sovětský). Dům čp. 72 byl vybrán zcela záměrně, protože šlo o stavbu, kterou zničil výbuch dělostřeleckého granátu. To dosvědčuje i původní skříň, ve které zůstala díra po střepině.
Na citlivější povahy může docela drsně působit periodicky se opakující hlášení o leteckém útoku, které navozuje dojem autentičnosti na maximální možnou míru.
Pokud si pak budete chtít od psychicky náročné prohlídky odpočinout, můžete se projít v místní aleji, která dříve vedla k hrabyňskému zámku, jenž byl ale za války zničen, takže dnes můžete procházku zakončit na Englišově vyhlídce, odkud je krásně vidět do kraje.
Nebudete-li mít ještě dost, můžete se přesunout do asi pět kilometrů vzdáleného Smolkova a zvenku se podívat na součásti stejnojmenné dělostřelecké tvrze. Dovnitř, jako je tomu třeba na Stachelbergu v Krkonoších či v Dobrošově na Náchodsku, však vstoupit možné není. Objekt totiž dodnes využívá armáda.