Je zřejmé, že se pan Babiš snaží působit na emoce lidí. Vyhrát volby na strachu lidí, strachu z války, vyhrožování, na lžích a dezinformacích je opravdu zbabělé, říká Eva Pavlová, manželka generála ve výslužbě Petra Pavla, který se v druhém kole voleb uchází o funkci prezidenta republiky. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje, čemu by se věnovala jako případná první dáma, komentuje ale také to, jestli by Česká republika měla mít tradici prezidentského domácího mazlíčka jako ve Spojených státech amerických.
Váš manžel Petr Pavel kandiduje na prezidenta. V prvním kole se mu podařilo vyhrát, o víkendu nás čeká kolo druhé. Jak celé toto období prožíváte?
Jako jiné dny, jen se nám vše tak nějak zintenzivnilo, takže třeba času na aktivní odpočinek není tolik. Snažím se nežít jen volbami. Máme vnoučata, každý den telefonuji se svou mámou, řeším drobnosti každodenního života, jako je žehlení, nákupy, zubaře. A do toho samozřejmě věci, které souvisí s kampaní, například mediální výstupy. Vzhledem k tomu, jak se kampaň v posledních dnech vyhrotila, tak se mi na to nedívá dobře.
Byla jste ve volebním štábu během prvního kola. Zpočátku vedl Andrej Babiš, ale v průběhu sčítání se poměr hlasů změnil a Petr Pavel nakonec zvítězil. Jak jste to prožívala? Byla jste nervózní?
Nervózní jsme byli s týmem všichni. Přáli jsme si, aby manžel postoupil do druhého kola. Byla do tohoto úsilí zapojena spousta dobrovolníků a nadšenců, a to nejen při sběru podpisů, tak jsme si přáli, aby to bylo i jejich ocenění. Bohužel jsem si ale v okamžiku vyhlášení výsledků uvědomila, že ty další dny nebudou jednoduché a bude nás všechny čekat ještě spoustu práce. Především se pokusit najít společnou řeč s voliči pana Babiše.
Jak vnímáte tu debatu o minulosti vašeho manžela?
Pokud je to poznámka k tomu, že byl manžel před rokem 1989 čtyři roky v KSČ, tak jako něco, co už by mělo být dávno za námi. Manžela vyznamenal prezident Václav Havel za hrdinství, ocenili ho na mnoha místech v zahraničí, obdržel nejvyšší bezpečnostní prověrku NATO, byl nejvyšším vojenským představitelem této organizace. Překvapuje mě, že se toto téma znovu vynořilo. Naštěstí tak mají lidé dostatečnou možnost srovnat jeho členství se 33 lety kvalitně odvedené práce pro naši zemi a nás občany.
Andrej Babiš hned po prvním kole rozjel kampaň, ve které varuje před tím, že váš manžel přivede Českou republiku do války a že nevěří v trvalý mír. Co na tu kampaň říkáte? Petr Pavel se nechal slyšet, že to považuje za zbabělost. Souhlasíte s ním?
Souhlasím a hodně mě to popuzuje. Je zřejmé, že se zde pan Babiš snaží působit na emoce lidí. Snažit se vyhrát volby na strachu lidí, strachu z války, vyhrožování, na lžích a dezinformacích je opravdu zbabělé. A jak už bylo řečeno, samotný prezident nemůže přivést zemi do války. Můj manžel určitě nechce válku a není kandidátem současné vlády. To jsou jen tři příklady lží. Navíc ten, kdo válečný kontakt zažil, by určitě nechtěl, aby tím prošly jeho děti a vnoučata a země, ve které žije.
Jak hodnotíte působení Ivany Zemanové, která je známá svojí neangažovaností, v roli první dámy?
Tohle se těžko hodnotí. Pravdou je, že paní Zemanová nebyla moc vidět, ale otázkou je proč.
Pokud by se Petr Pavel opravdu stal prezidentem republiky, jak si přestavujete, že byste vykonávala roli první dámy?
Pokud by taková situace nastala, jednoznačně bych stála po boku svého manžela. Manželka prezidenta by měla využít možnosti, které tento úřad nabízí, a udělat něco pozitivního pro společnost. Je to unikátní příležitost vytvořit instituci viditelného a funkčního úřadu manželky prezidenta. Ta totiž v mnoha případech může pozitivně ovlivnit veřejné mínění, nejen svou osobní účastí, ale i formou různých záštit. Chtěla bych v této oblasti udělat maximum možného. Zkušenost z období, kdy jsem doprovázela manžela jako Nejvyššího vojenského představitele NATO v Bruselu, by se dala využít.
Je zvykem, že první dáma se věnuje nadacím. Vy jste už dříve řekla, že byste se chtěla zaměřit na otázky týkající se rodiny, vztahů a samoživitelkám. Co byste v této oblasti konkrétně chtěla dělat?
Jedna z věcí je ta, abychom začali mnohem systematičtěji učit děti, že lidé jsou za své konání odpovědní, že za své činy neseme určitou zodpovědnost. Podívejte se, jak snadno se často rozhodujeme, a je nám při tom úplně jedno, jaký dopad naše rozhodnutí mají, například na přírodu či na lidi kolem nás. Víte, člověk stráví v životě mnohem více času přípravou na zkoušky na řidičák, než aby se připravoval na důležitější celoživotní funkce, jako jsou manželství, rodičovství nebo občanství. Chtěla bych ukazovat na místa, která fungují, a pomáhat tam, kde správné příklady chybí.
Petr Pavel už prohlásil, že by v případě vítězství nebydlel na Pražském hradě. Jak si představujete, že by měl Hrad fungovat? Měly by se na něm pořádat například různé kulturní akce?
Pražský hrad by měl být otevřen lidem, měl by fungovat jako profesionální státní úřad a ne jako bašta lobbistů. Kulturní akce bych na Hradě podporovala.
Co uděláte jako první, pokud by se váš manžel stal prezidentem republiky?
Nevím, neumím si tu situaci představit. Ale vím, že se budu těšit domů.
Já vím, že máte kočku. Ve Spojených státech je tradice, že rodina prezidenta má psa. Toho měl i Václav Havel. Měla by mít i Česká republiku podobnou tradici?
Nemyslím si, že by se tohle mělo stát tradicí. Mít jakékoliv zvířátko je zodpovědnost a starost a teprve pak se vám vrací radost. Není to o tom, že si pořídíte psa a pak na něj nemáte čas. My jsme měli už dva pejsky, yorkšírského teriéra a amerického stafordšírského teriéra. Mnohokrát jsem si vyčítala, že jsme s nimi trávili málo času. Oba byli chytří a skvělí parťáci a jejich odchod je stejně bolestivý, jako když přijdete o dobrého přítele. Nyní máme kočku, kterou jsme si adoptovali jako nalezence.