Po dvou měsících uzavřelo královéhradecké policejní ředitelství vyšetřování incidentu při únorové návštěvě Andreje Babiše v Jaroměři. Někteří z demonstrantů, kteří tam proti premiérovi protestovali, si stěžovali na chování přítomných policistů. Jeden z nich demonstrantům dokonce vyhrožoval. Policie výtky uznala, její příslušník prý jednal nepřiměřeně.
„Stížnost byla celkově vyhodnocena jako důvodná ve věci porušení zásady přiměřenosti při provádění úkonu a povinnosti policisty v souladu s interním služebním předpisem,“ stojí ve vyrozumění o vyřízení stížnosti. Dokument má HlídacíPes.org k dispozici.
Stížnost z řad demonstrujících, která mířila proti jednomu z policistů v civilu na nástupišti nádraží v Jaroměři, dorazila na policii 10. března. HlídacíPes.org už tehdy o okolnostech případu informoval, včetně videozáznamu celého incidentu.
Podívejte se na klíčovou část videozáznamu:
„Přestaňte vyhrožovat… nechte toho… vyhrožování jak za komunistů.“ Rozčilený ženský hlas v jednu chvíli přeruší záběr na plné nástupiště, na kterém si Andrej Babiš prohlíží rekonstruovanou stanici v Jaroměři, zatímco opodál stojí skupina protestujících.
Mezi nimi a premiérem je vidět několik uniformovaných policistů i dalších mužů monitorujících situaci, otočených směrem k demonstrantům – podle jejich postoje i kvůli nechuti některých z nich nechat se natáčet zblízka jde zjevně o policisty v civilu.
Incident sledovala i další z účastnic protestu Jana Žárská. Muže, který jí později vyhrožoval, si všimla už na začátku protestu před nádražím: „Původně jsem si myslela, že přišel demonstrovat. Když přišel k nádraží, řadil se totiž nejprve k demonstrantům, byl v civilu a asi poslouchal, o čem se baví, co plánují,“ popsala tehdy pro HlídacíPes.org.
Žárská vyrazila na protest s manželem a dvěma dětmi, včetně skoro třináctiletého syna.
„Na nástupišti u vlaku se ten člověk rovnou zvýšeným hlasem zeptal, čí je to dítě, že bude legitimovat rodiče, že to dítě má být teď ve škole, tudíž zanedbává povinnou školní docházku, a že k prošetření pošle příslušné orgány OSPOD. Tím nám přítomným demonstrantům vyrazil dech – zavánělo to rétorikou tajných služeb minulého režimu,“ dodala.
Následovala výše popsaná scéna s další ženou, poté, co muž účastníky protestu vyzval, ať se legitimují. Podle Žárské dotyčný také na dotaz demonstrujících sám prohlásil, že je policista: „Poté, co jsem tedy chtěla vidět jeho služební průkaz, se stáhl a již dále s demonstranty nekomunikoval, pouze s ostatními policisty.“
Nepřiměřené, ale „ojedinělé“
Teď policie vyšetřování incidentu uzavřela: „Policista při provádění úkonu svou příslušnost k policii prokázal pouze ústním prohlášením, ale nedoplnil je služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo,“ konstatuje zpráva o výsledku šetření.
Stěžovateli dává za pravdu i v tom, že to policista v civilu přehnal s narážkou na přítomné školou povinné dítě:
„Jednání policisty lze označit za nepřiměřené situaci a okolnostem,“ píše královéhradecké policejní ředitelství. Šlo podle něj o ojedinělé pochybení, „o kterém byl již informován příslušný vedoucí pracovník za účelem přijetí odpovídajících opatření“.
Na dotaz, jaké důsledky z celé věci pro dotyčného policistu vyplývají, královéhradecké policejní ředitelství do vydání tohoto textu neodpovědělo.
Slovních incidentů mezi policisty a účastníky protestu v únoru na nádraží v Jaroměři nicméně podle přítomných demonstrantů proběhlo víc.
„První, kdo nás oslovil, byl mladý vousatý policista v civilu ve světle hnědé bundě s vysílačkou v uchu. Oslovení bylo emotivně zabarveno – řekl něco v tom smyslu, že je mu líto toho kluka, kterého tam taháme a kazíme mu tím život a že ho necháme pokřikovat na dospělou osobu, že to by on svým dětem nikdy neudělal,“ popsala už dříve pro HlídacíPes.org Jana Žárská.
Další nestandardní výrok pak přišel od jiného, uniformovaného policisty na závěr protestu.
„Poté, co vládní delegace odjela vlakem směr Náchod, jsme se uniformovaného policisty, který také hlídal a sem tam s námi demonstranty něco prohodil, ptala, tak aby řeč nestála, zda tu hlídá vždy, anebo jen dnes. Dostalo se mi odpovědi, která mohla být myšlena jako legrace, ale zní tak trochu dvojsmyslně, že on tu hlídá vždy, má dobrou paměť na obličeje a možná se ještě někdy potkáme při silniční kontrole,“ dodává Žárská.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.