GLOSA / „Baltské moře zůstane naším společným územím a nikdy se nestane majetkem NATO,“ napsalo loni koncem února na sociální síť Telegram ruské velvyslanectví ve Stockholmu. Kreml, nervózní z blížícího se vstupu Švédska do aliance, měl potřebu ukázat svaly a vyhrožoval „protiopatřeními politické a vojenskotechnické povahy, aby minimalizoval hrozby pro svou národní bezpečnost“.
Teď to ovšem vypadá, že Rusko dělalo uplynulých deset měsíců všechno pro to, aby se NATO v oblasti Baltu nejen více etablovalo, ale také si tam celkem pravidelně testovalo své schopnosti, jak agresora z východu zneškodnit.
Tuto možnost mu poskytly například ruské provokace ve vzduchu. Tu a tam Rusové svými stíhačkami či bombardéry narušují území některé ze zemí aliance, nebo se k němu alespoň těsně přibližují. Už v několika případech se díky tomu ukázala akceschopnost armád členských zemí, ale i jejich spolupráce v rámci NATO.
Ruské – takzvaně výzkumné – lodě, které ve skutečnosti nejspíš provádějí špionáž pro potřeby sabotáží infrastruktury na dně Baltu, udržují ve střehu pro změnu námořnictvo aliančních armád. To bedlivě sleduje také pohyby lodí patřících do takzvané ruské stínové flotily, které z Ruska přepravují ropu a plyn.
Finové ukázali cestu
Je pravda, že se Rusku občas daří nepříteli znepříjemnit život sabotážemi podmořských kabelů nebo rušením signálu GPS. Ale i proti tomu se členské země aliance učí bojovat. Jak se na Rusy musí, ukázali před koncem minulého roku Finové, kteří se s tankerem ze zmíněné stínové flotily vůbec nemazlili. Sedm členů jeho posádky podezřelých z toho, že poškodili datové a elektrické kabely mezi Finskem a Estonskem, nesmí až do odvolání opustit Finsko.
Pokud vyšetřování prokáže, že šlo skutečně o ruskou sabotáž, výsledkem bude další upevnění pozice NATO v oblasti, kde se už teď chová jako ostříž. „NATO posílí svou vojenskou přítomnost v Baltském moři,“ oznámil v reakci na incident na sociální síti X šéf aliance Mark Rutte.
V sobotu vyplula záchranná ponorková loď švédského námořnictva HMS Belos, aby Finům s vyšetřováním pomohla. Síla zemí kolem Baltu, proti nimž Putinův režim bojuje, totiž spočívá i v tom, že na rozdíl od Ruska mají v tomto regionu spolehlivé spojence.