O vyhrůžkách čínského ministra zahraničí předsedovi Senátu Parlamentu České republiky informovala přední světová média. V Evropě přitom hrozby čínských aparátčíků nejsou ničím novým – nedávno se o tom přesvědčilo i Švédsko.
Zprávu o vyhrožování čínských diplomatů publikovaly snad všechny německé servery (např. Spiegel.de), přední deníky a servery ve Spojených státech (např. Bloomberg), ale i některé australské servery (Brisbane Times). Číňané přitom v Evropě vyhrožovali teprve nedávno.
Švédsko upadlo v nemilost čínských komunistů poté, kdy tamní PEN klub zkraje listopadu oznámil, že ministryně kultury Amanda Lindová předá Tucholského cenu spojenou s literárním stipendiem 150 000 švédských korun (360 000 Kč) zmizelému hongkongskému knižnímu vydavateli Kuej Min-chajovi. Ten leží Číně v žaludku kvůli vydávání publikací o čínských papaláších. Dotyčného švédského občana čínského původu Číňané drží ve vězení, kam ho poslali na 10 let.
Režim reagoval nabubřele. „Čína je kategoricky proti udělení ceny kriminálníkovi, který si vymýšlí lži. Ještě důrazněji jsme proti přítomnosti vládních představitelů na ceremonii,“ dovolil si prohlásit velvyslanec ve Stockholmu Kuej Cchung-čchou. PEN klub podle něj měl udělení ceny zrušit. Velvyslanec také pohrozil, že účast ministryně bude mít vážné dopady na spolupráci a že Peking „určitě bude nucen přijmout odvetná opatření“.
Poté, co švédská ministryně zmíněnou cenu nehledě na velvyslancovy řeči švédskému občanovi symbolicky udělila, začali Číňané běsnit. Hrozili švédské vládě a mimo jiné se nechali slyšet, že ministryně ani zástupci vlády v kulturních záležitostech již nejsou v Číně vítáni. Číňané sami si kromě toho zakázali švédské filmy. Velvyslanec následně na nespecifikované Švédy uvalil cosi jako kletbu. „Někteří lidé ve Švédsku by neměli pocítit klid, když urazili cítění čínského lidu a zájmy Číny,“ prohlásil.
Uvedený švédský případ je pro Česko zajímavý hlavně sebevědomou reakcí tamních politiků. Švédsko se letos stalo první evropskou zemí, která zavřela všechny Konfuciovy instituty. „Zřizovat při univerzitách instituty, které jsou placené jiným národem, je obecně dost ošemetná praxe,“ citoval deník National Review vicekancléřku Astrid Soderbergh Widdingovou. To potvrdil i bývalý ředitel americké FBI Christopher Wray, který v Kongresu upřesnil, že tyto instituty představují „platformu, která šíří propagandu čínské vlády nebo čínské komunistické strany, zavádí cenzuru a osekává akademické svobody“.
„Je velmi vážné, když cizí stát říká jiné zemi, jak by její vláda měla jednat,“ prohlásila ministryně Lindová. „Opakovaně jsme naprosto jasně čínským zástupcům vysvětlili naše stanovisko, že Kuej Min-chaj má být propuštěn na svobodu a že Švédsko zaručuje svobodu slova,“ upřesnila. Vzápětí se dočkala podpory premiéra Stefana Löfvena, který prohlásil, že jeho země „se nikdy neskloní před podobnými hrozbami. Nikdy. Ve Švédsku máme svobodu slova, tečka,“ zdůraznil. Škoda, že český premiér Andrej Babiš vystupuje podobně rezolutně jen na obhajobu sebe samotného.