
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová FOTO: SOCDEM / se souhlasem
FOTO: SOCDEM / se souhlasem
Bylo by od vás fér, kdybyste používala argumenty hodné vaší kvalifikace a nikoli výkřiky pavlačové drbny s nedochozenou povinnou školní docházkou, vpálil šéfce sociálních demokratů Janě Maláčové ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Ten si pochvaloval, že Česká republika díky zpomalení tempa zadlužování opět splňuje maastrichtská kritéria potřebná pro přijetí eura. Podle Maláčové by však zavedení unijní měny nyní znamenalo „další ránu pro seniory, mladé rodiny nebo zaměstnance“. Něco takového však Dvořák odmítnul.
„A zase to euro. Schodek veřejných financí jsme stáhli na 2,2 procenta HDP, čímž opět splňujeme klíčové kritérium pro přijetí eura,“ napsal na sociální síti ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. „Ve středu se vláda vrátí k materiálu o plnění maastrichtských kritérií, do kterého se nám podařilo prosadit, že se přijetím eura bude muset příští rok zabývat nová vláda,“ pokračoval s tím, že jde o maximum, kterého nyní bylo možné dosáhnout. „Ale téma zůstává na stole. A to se počítá,“ doplnil.
A zase to euro. 💶
— Martin Dvořák 🌈 (@_MartinDvorak) April 7, 2025
Schodek veřejných financí jsme stáhli na 2,2 % HDP, čímž opět splňujeme klíčové kritérium pro přijetí eura. Ve středu se vláda vrátí k materiálu o plnění maastrichtských kritérií, do kterého se nám podařilo prosadit, že se přijetím eura bude muset příští rok… pic.twitter.com/yqyB3epcI0
Dvořák tak narážel na data, která v minulém týdnu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj loni klesl deficit veřejných financí na 2,2 procenta hrubého domácího produktu z 3,8 procenta v roce 2023. Schodek za loňský rok činil 177,2 miliardy korun.
Plnění evropských pravidel pro veřejné finance si následně pochvaloval také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Za minulý rok jsme dosáhli nejnižšího schodku veřejných financí za posledních pět let a bezpečně plníme maastrichtská kritéria pro veřejné finance,“ reagoval na zveřejněné údaje. Maastrichtská kritéria stanovená pro přijetí společné evropské měny vyžadují, aby deficit veřejných financí byl nižší než tři procenta HDP a zadlužení nižší než 60 procent HDP.
Příspěvek ministra pro evropské záležitosti k euru nenechal chladnou předsedkyni mimoparlamentní SOCDEM Janu Maláčovou. „Nejdřív je třeba napravit vaše řádění a zvýšit životní úroveň, aby přijetí eura nebyla další rána pro seniory, mladé rodiny nebo zaměstnance. A kdyby to vláda s tím šetřením myslela opravdu vážně, tak zrušila zbytečná ministerstva, třeba to vaše,“ vzkázala na adresu Dvořáka.
Ten něco takového odmítnul a argumenty Maláčové označil za „výkřiky pavlačové drbny“. „Ve vašem životopise jsem poněkud překvapeně zjistil, že jste absolventkou London school of Economics. S tak kvalitním vzděláním jistě víte, že přijetí eura rozhodně neznamená žádnou ránu ekonomice, natož pak seniorům,“ vyškolil Dvořák šéfku sociálních demokratů.
Podle něj to dokazuje zkušenost pětadvaceti zemí, které dnes euro používají. „Žádná z nich nemá nejmenší snahu se od něj odvrátit, protože euro prostě funguje ku prospěchu obyvatel a celé ekonomiky,“ doplnil ministr. „Bylo by od vás fér, kdybyste používala argumenty hodné vaší kvalifikace a nikoli výkřiky pavlačové drbny s nedochozenou povinnou školní docházkou. Máte na víc,“ vpálil závěrem Maláčové.
Přijetí eura v Česku je však v současné chvíli nepravděpodobné. Současná vláda se totiž na přístupu ke společné evropské měně neshoduje. Zatímco hnutí STAN, lidovci a TOP 09 euro podporují, ODS je k jeho zavedení velmi zdrženlivá. Proti se staví opoziční hnutí ANO i SPD. Podle únorového průzkumu pro iRozhlas podporuje v Česku zavedení eura pouze necelá čtvrtina lidí.