Nikomu nic neřekneme, ale nic se nestalo, a ta částka taky nesouhlasí. Tak by se dalo shrnout vystoupení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a poslankyně za ANO Evy Fialové, zaměstnankyně Andreje Babiše, na jednání sněmovního výboru pro životní prostředí v souvislosti s otravou řeky Bečvy kyanidem. Fialová tak vehementně brání tomu, aby se veřejnost dozvěděla jasné informace, až zbývá jediné: společnost DEZA z holdingu Agrofert je stále v podezření. Přesně jak se v poslední době ukazuje.
Výbor pro životní prostředí ústy zejména opozičních poslanců, v první řadě šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, žádal jasné informace. Je totiž poněkud podivné, že se dopředu vědělo, že DEZA za nic nemůže, je za každou cenu, leč marně, hledán jiný viník, nicméně občané nemají k informacím přístup. A hlavně to, že lidé z ANO přesně tohle chtějí a postupují jednotně v rámci všech úřadů a institucí, které ovládají. Všechny nesrovnalosti skvěle zmapoval Deník Referendum.
Jak uvedla Česká televize, ministr Brabec odmítl členům sněmovního výboru říci nové informace k havárii. Míní, že by to mohlo mařit vyšetřování. Tak určitě – někdejšímu šéfovi Babišovy Lovochemie úplně všichni věříme, že nebude hájit zájmy Agrofertu.
Jako ještě aktivnější se ale ukázala zmiňovaná poslankyně Eva Fialová. Ta chce dokonce dávat stížnost k mandátovému a imunitnímu výboru kvůli tomu, že na jednání byli přítomni „novináři a neziskovky“. Jednání výborů jsou přitom běžně veřejná, podle logiky paní Fialové by tomu tak ale asi mělo být jen tehdy, pokud se nejedná o problémy jejího šéfa. Nebo je snad otrava Bečvy státní tajemství?
A kdo to vlastně je, poslankyně Eva Fialová? Že jste o ní nikdy nic neslyšeli stejně jako o dalších asi tak šedesáti pěti poslancích hnutí ANO? Citujme Wikipedii: „Pracovala na pozici odpadového hospodáře v akciové společnosti Lovochemie v Lovosicích na Litoměřicku, společnost vlastní koncern Agrofert. Tam se například v roce 2009 zapojila do rozvojového programu pro mladé talenty.“
Taková drzost nebyla doposud v české politice nikdy možná. Bývalí zaměstnanci holdingu, který je v podezření, že jedna z jeho firem způsobila jednu z největších ekologických katastrof v novodobé české historii, chtějí z pozice poslanců a ministrů zajistit, aby se veřejnost nedozvěděla pravdu. Co ještě si necháme líbit?
Lidé z Babišových chemiček nám tu radí, jak chránit životní prostředí, osoby ve střetu zájmů prý bojují s korupcí a využívají k tomu své vlastní noviny. A Eva Fialová je ještě tak neomalená, že si stěžuje na zájem nikým nekoupených novinářů a neziskových organizací. O tom se jednoho dne bude psát v učebnicích a Fialová s Brabcem si mohou být jisti tím, že nebudou uváděni jako pozitivní příklad.