Britská rozvědka, která pravidelně monitoruje situaci na Ukrajině, se zaměřila na boje v okolí Časiv Jaru, který se ruští nájezdníci snaží již delší dobu dobýt. Časiv Jar by se totiž měl stát nástupním místem pro útok na Kramatorsk. I proto je okupantům jedno, jaké ztráty jejich jednotky v bojích utrpí. Stejně jako tomu bylo v bojích o Avdijivku.
„Rusové by rádi dobyli Časiv Jar do 9. května, kdy Moskva slaví Den vítězství ve druhé světové válce,“ poznamenává britská rozvědka s odvoláním na vrchního velitele ukrajinské armády Oleksandra Syrského. Rusové v této Putinem vyprovokované válce často útočí na cíle na Ukrajině k určitým výročím či událostem. Jednou z nich byly i nedávné „prezidentské volby“.
Podle analýzy útočí okupanti na Časiv Jar každodenně minimálně 30 až 40 leteckými bombami. „Pravděpodobně je shazují bombardéry Su-25 operující blízko kontaktní čáry a Su-34 operující na dálku pomocí řízených bomb. Jde o koordinované letecké útoky a tato taktika je opakováním způsobu útočení při dobývání Avdijivky,“ uvádějí britští experti.
Podle analytiků je však zásadní rozdíl v tom, že Časiv Jar se nachází na vyvýšeném místě, a navíc je velice dobře chráněn. To spolu s dobře vycvičenými jednotkami, které místo brání, způsobuje Rusům značné ztráty a výrazně brzdí jejich postup. „Ruské pozemní síly dosáhly v oblasti jen slabého pokroku,“ konstatuje britská rozvědka.
„Časiv Jar je skutečně důležité město – je to dominantní výšina v regionu. A jeho ovládnutí umožní ruským okupantům, pokud toho dosáhnou, výrazně zjednodušit postup ve směru na Kosťantynivku a ve směru na Slavjansk-kramatorskou aglomeraci,“ popsal již před několika dny situaci u Časiv Jaru Oleksandr Kovalenko, ukrajinský vojenský a politický expert. Podle něj je však nemožné, aby okupační vojska tento úkol splnila do stanoveného termínu, a to ani tehdy, když „vynaloží veškeré úsilí, což svědčí o výrazném zintenzivnění útočných akcí právě v této lokalitě.“
První přímý útok na Časiv Jar přišel na počátku dubna a Rusové okamžitě oznámili, že se probojovali až do nejvýchodnější části obce. Ukrajinská armáda však tyto zprávy popřela. „Časiv Jar zůstává pod naší kontrolou. Všechny nepřátelské pokusy proniknout do osady selhaly,“ napsal vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj, který však zároveň připustil, že situace v místě je obtížná.
Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, s níž Britové Časiv Jar srovnávají, podle ukrajinského velení splnila svůj úkol – vyčerpat ruské rezervy. Jen od počátku roku do dobytí města v únoru zde okupanti ztratili přes 20 tisíc vojáků a více než dvě stovky tanků. Ziskem za tato krvavá jatka byla zcela zničená obec proměněná v totální ruiny.