FEJETON / Stala se mi hezká příhoda. Plaval jsem při teplém zářijovém počasí v rybníku u městečka Telč na Vysočině. Kousek ode mne se koupaly tři starší paní, přičemž dvě vyprávěly té třetí, jak se měly v Ženevě. To Ženevské jezero bylo totiž i v červenci studenější než náš rybník v září. Taková příhoda by před třiceti a možná ještě před dvaceti lety byla těžko představitelná. Trvalo to přece jen nějaký čas, než jsme se jako Češi rozkoukali po světě. Je přitom jasné, že ty tři ženy z Telče nevyrazily v sobotu na demonstraci pana Rajchla a nebojovaly s nadvládou Západu. Radši si na ten Západ vyjedou.
A o tom to právě celé je. Proti nadvládě Západu bojují ti, co ho vůbec neznají, anebo ho znají jen málo a mají zkreslené představy. Jsou zmatení, nesebevědomí a vůbec si nejsou schopní uvědomit, že mají v naší době konečně tolik příležitostí mezi západní společnost zapadnout a radovat se z jejích možností. Místo toho třeští, blouzní pod vedením cyniků a lumpů. Stačilo by přitom, kdyby se s tím hrozným Západem důkladně seznámili.
Máme za sebou léto, mnozí z nás navštívili řadu západních zemí a znovu jsme viděli, že navzdory mnoha bludům a katastrofickým zprávám je na tom Evropa velmi dobře. A Amerika jakbysmet.
Nabízí se myšlenka na zajímavou studii, zda by se návštěvníkům Rajchlových demonstrací náhodou nerozjasnilo, kdybychom jim připravili důkladný poznávací zájezd. Posadili bychom třeba deset dezolátů do mikrobusu, jindy do letadla anebo i do vlaku. A připravili bychom jim takový itinerář, který by jim mohl způsobit nejeden žádoucí kulturní šok. A pak by se ukázalo, jestli by se jim v hlavách přece jen nerozjasnilo. Třeba aspoň šesti z deseti.
Poznávací zájezd pro dezoláty by určitě neobsahoval žádné přesvědčování. Žádné stáže v Evropském parlamentu. Dokonce ani výuku, jaké příbory používají Francouzi k sýrům, jaké ke šnekům a jaké k dezertům. Prostě nemělo by jít o žádnou indoktrinaci nebo nadřazenou edukaci. Mělo by jít prostě jenom o to jim ukázat, jak se mohou mít hezky, co si mohou užít a co zažít.
Zde je možný itinerář výchovné cestovky pro dezoláty. Náklady by se měly hradit z evropských dotací. Byl by to smysluplnější výdaj než mnoho jiných. Deset evropských destinací plus jedna v zámoří.
- Cesta rychlovlakem z Madridu do Barcelony. Zmrzlina na ulici La Rambla a sledování pouličních umělců. Výlet do botanické zahrady nebo do parku s Gaudího sochami. K večeři paela a sangrie v gotické čtvrti.
- Cesta lodí po francouzských kanálech (Canal du Midi). Cesta vlakem TGV, návštěva městeček v Provence, koupání pod antickým mostem Pont du Gard, návštěva některé ze slavností sýrů a klobás.
- Cesta mikrobusem po toskánských vinařstvích, návštěva Sieny, Volterry a San Gimignana s akcentem na zvěřinové hody a na zmrzlinu.
- Výlet kolem Mosely, ochutnávání německých vín, nákup květin a bylinek v klášteře Maria Laach. Přejezd do Norimberku za klobásami. Prohlídka letiště ve Frankfurtu.
- Návštěva termálních lázní v rakouském Bad Gasteinu, lanovka, lyžování, sauna a pivo.
- Ježdění po Amsterodamu na kole, pak lodičkami po kanálech. Prohlídka rozkvetlých tulipánových polí.
- Výlet v Římě do vatikánských zahrad, dlouhé stolování za sledování pouličního divadla v Trastevere. Pak výlet do Tivoli a na Castel Gandolfo, k večeři porcheta u jezera Albano.
- Krásy severu. Výlet do Kodaně, Stockholmu a Osla, návštěva tamních galerií, projižďka na lodičkách v Kodani, v Norsku pak výlet na Cestu trollů a Cestu orlů s úchvatnými výhledy do přírody.
- Vídeň a Wachau. Prohlídka Vídně a místních krás včetně návštěvy legendárního tzv. heurigeru, tedy pravého vídeňského šenku, kde se nalévá místní mladé víno. Přejezd do Wachau, návštěva městečka Melk s klášterem a ochutnávka místních skvělých vín.
- Návštěva pohádkových městeček v Alsasku, zejména Riquewihru a Ribeauvillé. Sledování čápů a účast na slavnosti tradičního jídla choucroute (šukrut), což je uzené maso, klobása, slanina a zelí. Návštěva Štrasburku, ovšem místo prohlídky Evropského parlamentu půjdeme dlouze obědvat do malebné čtvrti La Petite France u městských jezer. Pak bude ve sklepě štrasburského hospicu degustace alsaských vín.
- Přelet z Londýna do New Yorku, výlet vrtulníkem kolem Empire State Building a k soše Svobody. Pak návštěva čínské a italské čtvrti, odpočinek v Central Parku na lodičkách.
Možná vám připadá, že celý problém takového cestování tkví v penězích. Ale ruku na srdce, u nás se na spoustu věcí peníze seženou, když se chce, navíc v době levných letenek a možností vyhledat na internetu levné ubytování je všechno jednodušší, než kdy bylo.
A tento pokus, kdy bychom deseti odpůrcům západního světa naordinovali intelektuálně nenáročný a naprosto neideologický poznávací zájezd, by mohl přinést nečekané plody. Osobně si myslím, že léčba kulturními šoky by mohla mít i stoprocentní efekt. Západ, Evropa a Amerika představují tak fungující společnosti a nabízejí tolik krás a vyslovených požitků, že by se mohlo uzdravit i deset dezolátů z deseti.