Videa, která mají dokazovat agresi ukrajinských vojáků, se v posledních dnech začala ve velké míře objevovat na internetu i v ruských médiích. V mnoha případech ovšem bylo dokázáno, že se jedná o podvrhy, kterými se ruská strana snažila získat záminku k ozbrojené odpovědi.
Mezi známé „důkazy“ patří například video, v němž má údajný ukrajinský sabotér v plánu vyhodit do povětří továrnu na výrobu chlóru ve městě Horlivka. Alespoň tak záběry prezentovala ruská státní televize s komentářem, že byl ukrajinský agresor při útoku na povstaleckou továrnu zabit.
Jak informuje The Guardian, podařilo se však dokázat, že video je zfalšované. Zvukový záznam střelby a výbuchů byl ve skutečnosti více než deset let starý. Podle expertů, pracujících se zdrojovým kódem, byl nahrán v dubnu 2010 během finského vojenského cvičení. Ukrajinská zpravodajská služba je přesvědčena, že video je prací GRU, ruské vojenské zpravodajské služby, která na Ukrajině aktivně působí od anexe Krymu v roce 2014. Tvůrci filmu zřejmě původní finské video převzali z internetu.
„Rusko má v tomto směru dlouhou historii. Není to nic, co by nás mělo jakkoliv udivovat,“ říká Elliot Higgins, zakladatel investigativního webu Bellingcat. „Překvapivé je, že se v tom ještě nezlepšili. V některých ohledech se naopak zhoršili. Je to opravdu hloupé,“ dodal.
Higgins vysvětlil, že pro zahraniční „diváky“ jsou propagandistická videa lehce prokouknutelná. Problém je ovšem u Rusů, kteří mají tendenci falešným videím uvěřit. Především starší generace teatrálním vystoupením na záběrech podléhá.
Cílem Kremlu je podle Higginse vytvořit záminku k invazi. I proto začala ruská televize podsouvat lidem informace, které naznačují, že se na východě Ukrajiny odehrává rozsáhlá humanitární krize. Tvrdí, že obyvatelé se dostali pod těžké ukrajinské ostřelování, což podle Kyjeva není pravda.
Zmanipulované zprávy se liší, někdy jde o informace o intenzivním bombardování, jindy si propaganda vymyslí něco odvážnějšího. Například minulý pátek se objevila zpráva o pokusu o bombový útok před budovou separatistické správy v Doněcku. Promoskevský vůdce území Denis Pušilin ve stejný den zveřejnil video, v němž uvedl, že situace je tak vážná, že civilisté musí být autobusy odvezeni do bezpečí.
Pušilinův příkaz k evakuaci byl zveřejněn 18. února. Bellingcat však z metadat videa na kanálu Telegram zjistil, že ve skutečnosti bylo natočeno o dva dny dříve. Tehdy však byla situace mezi separatisty a Ukrajinci klidná. „Je to nekompetentnost,“ říká Higgins.