Dlouhé měsíce krvavých pozičních bojů u Bachmutu a v Záporožské oblasti. Ukrajinští vojáci proplétající se hlubokými pásy minových polí. Pomalý postup od jedné opevněné pozice ke druhé. Letní ofenziva ukrajinské armády měla původně vypadat docela jinak. Stalo se však něco, s čím nikdo nepočítal. Teprve nyní jsme mohli původní plán obnovit, říká bývalý velitel ukrajinského pluku Ajdar Jevhen Dykyj.
Ukrajinští mariňáci se v říjnu vylodili na levém (východním) břehu Dněpru a v pátek potvrdila tamní armáda vytvoření předmostí v hloubce několika kilometrů. Rusové do oblasti stahují všechno, co mohou. Ani pozemní útoky speciálních jednotek, ani údery artilerie ale ukrajinské vojáky z oblasti zatím nevytlačily. Obtížný terén Rusům navíc komplikuje nasazení těžké techniky. Ukrajinské síly se snaží posunout frontu dostatečně daleko, aby osvobozené město Cherson na pravém břehu řeky tolik neohrožovaly údery ruské artilerie.
„K útoku na levý břeh Dněpru mělo dojít už dávno,“ řekl webu TSN bývalý velitel ukrajinského pluku Ajdar Jevhen Dykyj. Jak uvedl, nyní je již možné říct, že Ukrajinci plánovali v létě zaútočit nejen na Surovikinovu linii v Záporožské oblasti, ale také se vylodit na nepřáteli okupovaném levém břehu řeky Dněpr u Chersonu. Původní plán podle něj počítal s tím, že se Ukrajincům podaří vstoupit do týlu celé ruské obranné skupiny, která nebyla z této strany chráněna.
Pak ale došlo k tomu, co celý plán zbrzdilo. Na začátku června vyhodily pravděpodobně ruské síly do povětří ukrajinskou přehradní nádrž Nová Kachovka. To vedlo k vytvoření mohutné přílivové vlny a povodní na dolním toku Dněpru. Právě výbuch Kachovské přehrady si vynutil odložení plánu u Chersonu, k němuž se Ukrajinci nyní vracejí. Dykyj uvedl, že se jim daří do oblasti dopravovat již také obrněnou techniku. Domnívá se však, že obsazený pruh na levém břehu je potřeba ještě rozšířit.
Ukrajinci ohledně svých dalších aktivit u Chersonu mlčí. Ozval se jen mluvčí místní vojenské správy Oleksandr Tolokonnikov, podle kterého začali ruští vojáci rabovat v dosud okupovaných osadách, z nichž jejich obyvatelé uprchli. Tyto obce prý leckdy opouštějí plné náklaďáky ukradených věcí. Masivní ruské rabování v jiných oblastech v minulosti předcházelo stahování jejich sil. Tolokonnikov proto věří, že také zde nyní Rusové připravují obdobné „humanitární gesto“.