Jak probíhá mechanismus výměny uprchlíků dojednaný mezi Tureckem a Evropskou unií? Zatím to není nijak slavné. Počet uprchlíků do Evropy ale stejně výrazně poklesl.
Jádrem dohody je, že Turecko vezme zpět všechny uprchlíky, kteří po 20. březnu z jeho území ilegálně přejdou na řecké egejské ostrovy. Za každého Syřana mezi nimi přijme Evropská unie jednoho Syřana z Turecka. Ke konci května byla situace taková, že podle informací spolkové vlády bylo vyměněno 177 Syřanů, z toho 54 z Německa.
Příčina nízkého počtu leží v řeckých soudech. Předpokladem výměny je, že budou odsunuti do bezpečné země, tedy že v Turecku má být migrantům zajištěna bezpečnost. Podle Thomase de Maizièra, spolkového ministra vnitra, je „jasné“, že Turecko je bezpečná země. Jenže azylový soudce na ostrově Lesbos povolil jednomu Syřanovi v zemi zůstat, protože podle něj Turecko bezpečnou zemí není, jak píše list Der Spiegel. A dodává, že to není ojedinělý případ, protože stovce ze 174 Syřanů, jejichž žádost byla v první instanci přezkoumána, bylo dovoleno zůstat v Řecku. To by mohlo klíčovou část celé dohody narušit.
Nefunguje také rozdílení 160 000 u prchlíků z Řecka a Itálie dohodnuté v létě roku 2015 do jiných zemí Evropské unie. Zatím se jich tam přesunulo jen 1500.
Jak Der Spiegel uvádí, podobně to vypadá ohledně budování agentury EU pro ochranu hranic Frontex a azylových úřadů. Německo nabídlo stovku policistů a zatím je jich nasazeno jen dvacet. Také pro Easo (European Asylum Support Office) nabídlo Německo sto expertů, ale do Řecka jich bylo povoláno jen devět. Jak řekl jeden diplomat EU: „Na papíře je všechno v pořádku. Ale realizuje se toho v současnosti jen málo.“
V květnu 2016 Bundesamt für Migration und Flüchtlinge vyřizoval 55 259 žádostí o azyl. Oproti květnu 2015 je to vzestup o 112, 6 procenta. Nejvíce jich bylo ze Sýrie (21 651), Afghánistánu (9 124), Iráku (8349) a Ruska (1 151).
Celkově se příliv utečenců do Evropy výrazně zeslabil, mimo jiné v důsledku neprostupnosti hranice Řecka s Makedonií, což uprchlíky značně demotivuje ve snaze dostat se do dalších zemí Unie touto cestou. V dubnu ve srovnání s březnem počet migrantů, kteří z Turecka přistáli na řeckých ostrovech, klesl o 90 procent. Více migrantů než do Řecka v dubnu směřovalo přes Středozemní moře k italským břehům, ale i tam je jich méně.