NÁZOR / Jaromír Jágr se zase na pár dní dostal do hledáčku i těch lidí, které hokej běžně moc nezajímá. Nemohly za to ale jeho neskutečné finesy na ledě, nýbrž trapné kličkování, proč angažoval a nakonec po pár dnech vyhodil slovenského gólmana Hudáčka z kádru kladenských Rytířů.
Když se redaktoři z Blesku na angažování Júliusa Hudáčka Jágra zeptali, odpověděl někdejší nejlepší hráč planety a nynější šéf kladenského klubu překvapivě. „Myslíš, že mám čas číst noviny? Myslíš, že mám čas na sociální sítě? Já taky nechodím k tobě domů, abych se ptal tvý manželky! Nemáš respekt, protože jinak by ses mě na to, ku*va, neptal!“ vystartoval Jágr jako čertík z krabičky.
Hudáček sice nechytal naposledy v ruském týmu, Astana je týmem z Kazachstánu, jen hraje nejvyšší ruskou ligu. A v tom je právě onen kámen úrazu. Hudáček totiž ještě v říjnu loňského roku, tedy více než rok a půl po ruské agresi vůči Ukrajině, hlásal, že by se do Ruska rád vrátil a že „nesleduje, co se píše a povídá v médiích“. V době, kdy se ale klouzal po „ruském ledě“, mu evidentně nevadilo, jak mu vpálili kladenští fanoušci, „po invazi jezdit po ledě s ruskou vlajkou a veřejně deklarovat svoji touhu vydělávat si v soutěži, která je propagandistickou výkladnicí války“.
I proto jádro kladenských fanoušků položilo Jágrovi tak trochu nůž na krk, když veřejně deklarovalo, že tým, v němž by Hudáček chytal, „nehodlají podporovat“. Následně se věci daly do pohybu a Hudáček v týmu skončil, aniž by si jedinkrát sáhl na Kladně na puk.
Jak je v našich končinách zvykem, objevily se hlasy, které jej podpořily. Není však nijak překvapivé, že jde pořád o jedny a tytéž figurky. Hudáčka se tak zastal například předseda PRO Jindřich Rajchl, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová či „influencerka“ Jordanka Jirásková, podle které dokonce v tomto případě vyhrály „totalitní praktiky“.
Na druhou stranu na podivný Jágrův krok s angažováním Hudáčka zareagovali i lidé z tábora, kterému není lhostejné, že by se na našich stadionech měl pohybovat hráč, který se na podpoře ruské agrese vůči Ukrajině podílel.
Jiří Hrdina, bývalý reprezentant a hráč Calgary Flames či Pittsburghu Penguins, to označil „za špatný start do roku 2024“, další reprezentant a hrdina olympijských her v Naganu Dominik Hašek „rozhodnutí majitele Rytířů Kladno považuje za nevhodné“. Ke známým jménům se pak na sociálních sítích přidala i velká skupina lidí ze všech sociálních vrstev.
Jágr dal svým krokem jasně najevo, že ono číslo 68, které po celou kariéru nosí na dresu, prý „jako odkaz na sovětskou okupaci Československa“, není ničím jiným než pouhou přetvářkou a marketingovým tahem. Možná by měl raději nastupovat s jedenáctkou. S tou se na dresu vždycky proháněl na stadionech Vladimir Putin, když zrovna dokazoval svým poddaným, že je také jedním z nich.
Jágr-hokejista vstoupil nezapomenutelně do síně výjimečných hráčů naší i světové historie, Jágr-člověk však v ničem výjimečný není, ba právě naopak.
Vskutku smutný příběh naganského šampiona.