Chtěla řídit auto a mít stejná práva jako její mužští vrstevníci. Za to je saúdskoarabská bojovnice za lidská práva Loujain al-Hathloulová už dva roky ve vězení a čeká na soud. Její rodiče potvrdili, že ji vyšetřovatelé opakovaně krutě mučili. Teď už o ní měsíc nemají žádné zprávy. Příběh Loujain al-Hathloulové je odrazem poměrů v dnešní „modernizované” Saúdské Arábii.
„Moje sestra už měsíc nevolala. Kde je Loujain?“ napsala tento týden na svůj Twitter vyděšená Lina al-Hathloulová, sestra zadržované aktivistky.
Loujain al-Hathloulovou odvedlo 15. května 2018 ozbrojené komando z domu jejích rodičů. Bez vysvětlení, bez soudních příkazů pozatýkali příslušníci tajných služeb šest aktivistek bojujících za zrušení zákazu řízení pro ženy a odvezli je do neoficiálního vězení známého jako „hotel“, kde je podle organizace Amnesty International mučili a sexuálně zneužívali.
Půl roku zatčené aktivistky nevěděly, z čeho jsou obviněné. Až v listopadu 2018 byly převezeny do běžné věznice a zjistily, že je chtějí obvinit z „podkopávání státní bezpečnosti a napomáhání nepřátelům státu“.
Jedna z nejvlivnějších arabských žen
„Prvních deset měsíců od zatčení Loujain neexistovalo žádné oficiální obvinění. Jediné, co jsme věděli, bylo to, co říkala saúdská média: že je zrádkyní, špionkou nebo agentkou Kataru,“ prozradila v nedávném rozhovorou pro list Time Lina al-Hathloulová.
Oficiální obvinění podle ní shrnuje věci spojené s Loujaininým aktivismem, jako je účast na mezinárodních konferencích, to, že byla v kontaktu s delegací EU v Saúdské Arábii nebo že bojovala za práva žen, která přitom podle žalobce zajišťuje ženám v Saúdské Arábii zákon šaríja.
Loujain Al-Hathloulová, absolventka kanadské Univerzity Britské Kolumbie, se do veřejného povědomí zapsala v roce 2014 široce sdíleným videem, kdy se ze Spojených arabských emirátů snaží projet autem do Saúdské Arábie.
Saúdské ženy nemohly v té době vlastnit řidičský průkaz, ona ho ale měla vystavený právě ze Spojených arabských emirátů. Video spanilé řidičky zhlédlo na různých sociálních platformách přes 800 tisíc lidí.
Al-Hathloulové ovšem na hranicích zabavili pas a tehdy poprvé putovala za mříže. 73 dní ve vězení ji ovšem od politické angažovanosti neodradilo.
Když v roce 2015 Saúdská Arábie povolila, že můžou v obecních volbách poprvé kandidovat i volit ženy, neváhala a přihlásila se na kandidátku. Z té ji sice nakonec vyřadili, ale ocitla se alespoň na seznamu stovky nejvlivnějších arabských žen roku 2015.
„No woman, no drive“
V září 2016 spolu s dalšími 14 tisíci lidmi podepsala petici žádající krále Salmána o zrušení systému mužského opatrovnictví. Ten stavěl saúdské ženy na úroveň dětí. Bez svolení mužských opatrovníků nemohly vlastnit bankovní konto, získat pas ani opustit zemi.
Za uvolnění tzv. opatrovnického systému Loujain horlivě bojovala také prostřednictvím sociálních sítí a krátkých videí, která jí pomáhal vyrobit manžel, standupový komik a spisovatel Fahád Albutairí.
Absolvent univerzity v texaském Austinu se ještě před manželstvím s Loujain proslavil satirickou parodií na melodii hitovky Boba Marleyho „No woman, no cry“.
V písni nazvané „No woman, no drive“ si utahoval z argumentů zastánců zákazu řízení saúdských žen, jako třeba, že jejich vaječníky jsou na zadních sedadlech ve větším bezpečí, a můžou tak porodit více dětí, nebo že není „ženské“ řídit a pro ženy je pohodlnější, aby je všude odvezl řidič.
Osobitý smysl pro humor Albutairího a aktivistické nasazení jeho ženy se nicméně začaly zajídat novému stínovému „vládci“ Saúdské Arábie, korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi.
Král Salmán ho jmenoval následníkem trůnu, ministrem obrany a hlavou soudu v červnu 2017. Mnozí si od jeho nástupu k moci slibovali modernizaci přísně konzervativních poměrů v Saúdské Arábii. 31letý princ se jako moderní vládce také rád prezentoval, alespoň v médiích.
Reálný přístup k opozici však velmi brzy ukázal, že účel – umlčení kritiků – pro něj světí jakékoliv prostředky.
Jen pár měsíců po bin Salmánově nástupu k moci zavraždili tajní agenti na saúdském konzulátu v Istanbulu opozičního novináře Džamala Chášukdžího. Netrvalo dlouho a korunní princ se začal „věnovat“ také aktivistkám za práva žen.
Únos, mučení a nový král
Loujain al-Hathloulovou, v té době studentku sociologie na pařížské Sorbonně, unesla v březnu 2018 tajná policie ze Spojených arabských emirátů a deportovala ji do Saúdské Arábie. Loujainino zatčení popsal loni její bratr Walid al-Hathloul:
„Tajní policisté zatlačili její auto k postranici, vytáhli ji ven a donutili nastoupit do soukromého letadla, kterým ji proti její vůli unesli do Saúdské Arábie.“
Po dvou dnech strávených ve vazbě mohla Loujain domů, nicméně se zákazem opustit Saúdskou Arábii.
Podobný scénář mezitím prožíval i její manžel. Faháda Albutairího zatkli neznámí muži v Jordánsku. Se zavázanýma očima a spoutaného ho převezli do Saúdské Arábie, kde ho bez rozsudku zavřeli do vězení.
Co se dělo za jeho zdmi, nikdo nepopsal, jasné je jen to, že se Albutairí po propuštění s Loujain al-Hathloulovou oficiálně rozvedl a zmizel z veřejné i umělecké scény.
Tou dobou byla zpět za mřížemi i Loujain. V květnu 2018 ji v rámci zátahu proti ženským aktivistkám zatkli tajní policisté a odvezli do zmíněné neoficiální věznice přezdívané „hotel“.
Tři měsíce podstupovaly zatčené ženy různé formy mučení, které podle zprávy Amnesty International zahrnovaly bití, elektrické šoky, sexuální násilí, spánkovou deprivaci a waterboarding.
Když k Loujain pustili v srpnu poprvé na návštěvu rodiče, měla podle nich podlitiny v obličeji, celá se třásla a nebyla téměř schopná sedět ani chodit. Saúdské úřady přesto jakékoliv formy mučení vězněných žen vehementně popírají.
Mezitím – pár týdnů po Loujainině zatčení – oznámil korunní princ bin Salmán s velkou pompou světu, že ruší v Saúdské Arábii zákaz řízení pro ženy a částečně uvolňuje i opatrovnický systém. Například ženy starší 35 let můžou nastoupit do armády a ženy starší 21 let můžou údajně samy vycestovat ze země bez opatrovníkova souhlasu.
Odložený soud
Z šesti zatčených aktivistek už je část na svobodě. Loujain dostala podle příbuzných možnost dostat se z vězení loni v srpnu, pokud veřejně prohlásí, že ji ve vězení nikdo nemučil. Odmítla to.
Za „nelegální kontakty s nepřátelskými zeměmi a organizacemi“ jí hrozí až dvacet let za mřížemi. Soudního přelíčení se ani po dvou letech nedočkala. První soud se měl konat v březnu, kvůli koronavirové pandemii byl ale odložen.
Podle Liny al-Hathloulové to Loujain psychicky nepomohlo: „Už začíná být skutečně unavená. Upnula se k tomu soudu s tím, že uvidí lidi, plánovala, co řekne. Teď je přelíčení zase odložené na neurčito, začíná ztrácet naději,“ uvedla Loujainina sestra v rozhovoru pro časopis Time.
Rodiče mohli Loujain telefonovat jedenkrát týdně. Podle posledního tweetu Liny s ní už ale měsíc nemají žádné spojení a velmi se strachují, co se s dcerou děje.
Jakkoliv se Saúdská Arábie snaží navenek působit jako země, která usiluje o postupnou modernizaci, podle sestry Loujain al-Hathloulové je to pouhé zdání.
„Můžeme teď sice chodit na koncerty a nemáme náboženskou policii, jenže zároveň zavedli nový zákon slušného chování na veřejnosti, takže žena může být zatčena a uvězněna třeba za to, že na koncertě tancuje. To vytvořilo atmosféru strachu – nevíte, co vlastně smíte a co ne. Ze Saúdské Arábie se stává policejní stát,“ uvedla Lina al-Hathloulová pro The Time.
Zásadnímu uvolnění poměrů nenasvědčují ani statistiky. Od dubna 2020 byly sice zrušeny popravy dětí a nezletilých, podle Amnesty International ale v loňském roce proběhlo v zemi nejvíc poprav za posledních pět let – celkem 184.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.