Svoboda slova ani zdaleka není jen svobodou tisku. Každý projev na internetu je vlastně veřejným vystoupením, za nějž můžete být postiženi. Své o tom vědí Rusové. Tamní prokuratura už si na své konto připsala první stíhání za like a sdílení článků na Facebooku. To ještě není všechno. Ještě mnohem horší následky než přílišná aktivita na internetu může mít jen jeden jediný telefonát na velvyslanectví cizího státu.
Světlana Davydovová byla obviněna z vlastizrady za to, že zavolala na ukrajinskou ambasádu v Moskvě a oznámila, že v autobuse zaslechla (!), že vojenská posádka z jejího města byla převelena na ukrajinskou frontu. Nikdo neví, nakolik vzali „prověřenou“ informaci vážně na ukrajinském velvyslanectví. Ruská kontrarozvědka to ale za vtip nepovažovala a matka sedmi dětí Davydovová skončila ve vazbě. Ruští advokáti se ptají, jak mohla tato nešťastná žena vyzradit státní tajemství, když podle Moskvy žádné ruské jednotky na Ukrajině nebojují… Znamená to, že člověk sedí ve vazbě za to, že někomu povídal nesmysly do telefonu? Něco, co oficiálně není pravda, přece nemůže být považováno za státní tajemství. Případ vězněné kojící matky – vlastizrádkyně dokázal vyburcovat otupělou ruskou společnost alespoň k nějakým protestům. Davydovová byla propuštěna z vazby, trestní řízení pokračuje dál. Sotva byla do domácího vězení propuštěna jedna „zrádkyně“, televize oznámila zatčení dalšího „ukrajinského špiona“. Ten se pro změnu zákeřně infiltroval na ústředí ruské pravoslavné církve.
Ani kliknout už nesmíte
V Rusku dnes musíte přemýšlet o tom, co říkáte do telefonu nebo píšete na internet. Jistý Andrej Romanov z Magnitogorsku napsal v sociálních sítích, že Rusko by potřebovalo svůj Majdan, aby se zbavilo Putina. Teď má Romanov na krku trestní stíhání za extremismus. Praxe ukazuje, že v Rusku není zaručena svoboda slova, ale ani svoboda kliku myší. Proti Vitoldu Filippovovi z ruského Tatarstánu bylo vedeno přestupkové řízení za kliknutí na „líbí se mi to“ pod fotografií z amerického filmu Kult hákového kříže (American History X), kde je vidět, že jeden z herců má na rameni vytetovanou svastiku. Tento americký film byl přitom dříve uveden v Rusku v běžné distribuci.
Případů podobných kuriózních stíhání není v Rusku mnoho. Zatím to jsou maximálně desítky případů za několik posledních let. Nicméně ukazují, že Haškův Švejk vůbec není zastaralé nebo hloupé dílo. Nikomu bychom nedoporučovali vtipkovat někde v Moskvě o tom, že na Putinův portrét s.. mouchy. Srovnání s rakouským mocnářstvím je ale pořád ještě příjemná varianta. To když si uvědomíme, že Olga Tuchaninová, komentátorka velmi populárních novin Komsomolská pravda, jednoznačně podpořila věznění Davydovové za hovor s ukrajinskou ambasádou článkem pod titulkem Občany je třeba probrat. Noviny publikují i dopisy rozhněvaných občanů žádajících pro „zrádkyni“ přísný trest. To už začíná mrazit. Rusko si zažilo dobu, kdy statisíce lidí mizely na dlouhá léta v gulagu za několik „nevhodných“ slov. Boj o svobodu projevu se v Rusku netýká nepohodlných novinářů, ale úplně všech.