Viktor Orbán slouží jako „užitečný idiot“ Vladimira Putina, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v nedělní Partii Plus na CNN Prima News, kde se střetl s místopředsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Patrikem Nacherem. Ten s ministrem nesouhlasil a argumentoval Orbánovou návštěvou Kyjeva. Oba politici potom také řešili státní rozpočet pro příští rok, který ministerstvo financí stále nezveřejnilo.
Politici se v debatě vrátili k návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskvě, kde jednal s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Orbána šlo o „mírovou misi“, evropští politici ale jasně vzkázali, že tam jednal bez mandátu Evropské unie.
„Zásadní problém je v tom, že neexistovala žádná promyšlená dohoda, jakým způsobem by mohl třeba i Viktor Orbán způsobit nějaký posun v mírovém jednání. Byla to sólo akce,“ řekl v debatě ministr Kupka.
„Je zajímavé sledovat, jakým způsobem návštěvu Viktora Orbána v Moskvě interpretují ruská média. Nejvýznamnější efekt teď bohužel je, že Viktor Orbán slouží jako ‚užitečný idiot‘ Vladimira Putina,“ upozornil.
Pustil se také do hnutí ANO, které v Evropském parlamentu zakládá novou frakci, právě s Orbánem a předsedou Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbertem Kicklem. Přidá se k nim i krajně pravicová nizozemská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, euroskeptická nacionalistická Dánská lidová strana. Očekává se, že se připojí také krajně pravicová portugalská formace Dost (Chega), španělské krajně pravicové uskupení Vox a italská Liga, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini.
„Postoj k ruské válce na Ukrajině bude v dalších letech pro Evropský parlament jedním z klíčových témat. Frakce se nepochybně budou muset zabývat tím, jak se k ní postaví. Teď to vypadá, že to jsou spíš ruští než evropští Patrioti,“ myslí si.
Nacher to ale označil za nálepky. Podle něj je Orbán jako jediný evropský politik schopný hovořit jak s Ukrajinou, tak s Ruskem. Odmítl, že by hnutí Orbánovu návštěvu Kremlu tolerovalo kvůli společné frakci. „To s tím nemá nic společného. Ta frakce je o nějakém pohledu, nikoliv na Ukrajinu, ale na budoucí směřování Evropské unie, Green Deal a migrační pakt,“ tvrdil.
Nacher potom Kupku i celou vládu Petra Fialy (ODS) kritizoval kvůli návrhu na státní rozpočet pro příští rok, který ministerstvo financí nezveřejnilo, jak bylo doposud zvykem. Už dříve se podobná kritika ozývala i od dalších členů hnutí ANO.
Ministerstvo financí rozeslalo návrh ostatním resortům, nyní ale jeho podobu zveřejňovat nechce, oznámil Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstva se podle něj vyjádří do konce července a do konce srpna má být finální návrh zveřejněn.
„Naše kroky ohledně státního rozpočtu jdou ve prospěch toho, aby byl odpovědnější a kvalitnější. Aby nevznikal dohadováním, ale aby byl výsledkem jednání vlády,“ uvedl Kupka.
Při předchozí vládě hnutí ANO přicházeli v letních měsících jednotliví ministři na ministerstvo financí jednat o úpravě rozpočtu svých kapitol. Současný kabinet od toho upustil, rozpočet projednává celá vláda kolektivně. Stanjura už dříve uvedl, že jednotliví ministři musí zdůvodnit své rozpočtové požadavky a vysvětlit, z jakého zdroje je možné případné zvýšení výdajů pokrýt.
Podle rozpočtové strategie zveřejněné v dubnu by příští rok měl rozpočtový schodek klesnout na 235 miliard korun z letošních plánovaných 252 miliard korun. Loni byl deficit 288,5 miliardy korun, byl čtvrtý nejhlubší od vzniku Česka. Ve větším schodku skončily státní finance pouze v letech 2020 až 2022.