Dílčí hanobení předsedy. Tak reagoval Český svaz bojovníků za svobodu ústy svého mluvčího Vladislava Kučíka na páteční vypískání předsedy svazu Jaroslava Vodičky. K tomu došlo při slavnostním odhalení pamětní desky generálu Josefu Mašínovi na jednom z roudnických domů, kde tento hrdina protinacistického odboje bydlel během studií.
„Při tomto aktu došlo k dílčím projevům hanobení předsedy ÚV ČSBS Jaroslava Vodičky, který byl na slavnostní akt odhalení pamětní desky pozván vedením města Roudnice nad Labem. Obdobného útoku, pískotu malé části přítomných hostů, nebyla ušetřena ani praneteř další legendy čs. národního odboje, rtm. Jana Kubiše, JUDr. Dagmar Raupachová, která se slavnostního odhalení pamětní desky též zúčastnila!“ uvádí mimo jiné ve vyjádření Vladislav Kučík.
Problém je v tom, že jeho vyjádření není zcela pravdivé. S negativními ohlasy se setkal jen Jaroslav Vodička. „Již jen přítomnost tohoto člověka na odhalení pamětní desky gen. Josefa Mašína v Roudnici dne 26. 8. 2016 bylo zneuctěním jeho památky. Náš spolek, jako pořadatel uvedené akce, proto v žádném případě nemohl souhlasit s jeho drzým vnucením do programu proslovů. To jsme již vnímali jako urážku přítomných členů rodiny Josefa Mašína. A zcela lživá je část prohlášení, že by byl jakýmkoliv způsobem narušován projev JUDr. Dagmar Raupachové. Ta byla naším váženým hostem a její krásný proslov byl všemi přítomnými vyslechnut zcela v tichosti a oceněn dlouhým potleskem,“ uvedli v pondělí večer ve svém prohlášení členové spolku Nezapomínejme!, který stál za výrobou pamětní desky a jejím umístěním v Roudnici.
Mezi další, které vyjádření ČSBS pobouřilo, patří například spisovatel Jiří Padevět, který byl na akci rovněž přítomen. „V reakci je uvedeno několik vyloženě lživých tvrzení. Na vystoupení paní Raupachové nikdo nereagoval pískotem, ale pouze potleskem. Ano, jednalo se o veřejnou akci, ale pan Vodička nebyl v programu na seznamu řečníků uveden a organizátoři akce během jeho vystoupení, zřejmě vynuceném na vedení města, vyjádřili nesouhlas s tím, aby osoba, reprezentující komunistickou totalitu, vyzdvihovala odboj proti totalitě nacistické. Ano, mezi diváky a řečníky byli sympatizanti třetího odboje, který byl důsledkem komunistického teroru. Pokud toto kritizuje člověk, který do KSČ vstoupil v osmdesátých letech, zřejmě postrádá špetku studu a sebereflexe,“ napsal Jiří Padevět na svém fb profilu.
O co v Roudnici šlo?
Při uctění památky významného odbojáře a hrdiny II. sv. války byl Vodička jedním z řečníků. To se však nelíbilo řadě přihlížejících, včetně organizátorů celé akce a iniciátorů umístění pamětní desky na Josefa Mašína, který v Roudnici do roku 1915 studoval. Členové spolku Nezapomínejme!, zástupci TOP09 a několik dalších lidí neskrývalo své překvapení, už když moderátorka ohlásila, že Vodička dostane prostor ke svému proslovu.
Už po několika větách tak slova předsedy bojovníků za svobodu doprovázely výkřiky: „Komunisto“, „Josef se musí v hrobě obracet“, „Kdyby tady byl Pepa, zastřelil by tě“, „Nechceme, abys mluvil“ a další. Když Jaroslav Vodička pokračoval se svým výstupem, přidali protestující ještě pískot a nakonec se k promlouvajícímu otočili zády. Vodička však svůj proslov dokončil.
„Kdyby Josef Mašín žil, vyhodil by ho odsud,“ řekl se závěrem akce jeden z postarších mužů na adresu Jaroslava Vodičky.
Důvodem k protestu proti předsedovi Československých bojovníků za svobodu byly informace, které se nedávno objevily. Podle těch byl sice po roce 1968 Vodička vyloučen z KSČ, avšak v 80.letech byl do strany na vlastní žádost opět přijat a následně se měl stát také agentem VB. Tyto informace Vodička ve svém oficiálním životopisu neuváděl.
Kromě místních obyvatel byly mezi protestujícími také zástupci TOP 09, například poslanec Michal Kučera.