Abychom vám letos na e-shopu FORUM mohli nabídnout zajímavé novinky, potřebujeme na ně udělat místo. A tak přinášíme slevu na některé naše tituly a nabízíme vám možnost v příštích dnech pořídit dobré čtení za dobrou cenu. Tak neváhejte a objednávejte.
Profesor na frontové linii – rozhovor Miroslava Balaštíka
O dětství, kde se vzpomínalo na první republiku a obědvalo přesně v poledne. O tom, kdy člověk dospěje a za jakou cenu. O zakázaném studentském časopise a univerzitě povrchní i podzemní. O tom, proč na komunismu a normalizaci není vůbec nic dobrého, ale Husák je zajímavější než Dubček. O svobodě v listopadu 1989 získané a postupně ztrácené a co přinesli a odnesli Václav Havel a Václav Klaus. O tom, že kauza Nagyová znamená konec jedné epochy a jak to bylo a je s ODS. O nesvobodě, do níž se dobrovolně řítíme, a proč je nutné připravovat válku, když chceme uchránit mír. O tom, že brexit je šance a Trump může být naděje. A že politika má smysl, pokud člověk zůstane sám sebou.
Hovory s Pavlem Fischerem
Rozhovor spisovatelky Aleny Ježkové a senátora Pavla Fischera, někdejších spolužáků z vysoké školy. Fischer se z pozice senátora vyslovuje k aktuálním tématům naší doby. Díky osmileté práci pro Václava Havla přináší unikátní svědectví o zákulisí prezidentské kanceláře a vzpomíná na práci ve Francii a Monaku, kde působil jako velvyslanec. Otevřeně mluví o rodinném životě a nemoci nejstaršího syna. Dynamický rozhovor doplňuje množství fotografií z prostředí Pražského hradu, pobytu ve Francii, prezidentské kampaně a Fischerova soukromí.
Miroslava Němcová – První dáma české politiky
Kniha nazvaná První dáma české politiky obsahuje rozhovor s bývalou předsedkyní poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. V interview Miroslava Němcová popisuje svou životní i politickou cestu od silného zážitku z okupace Československa v roce 1968, přes boj s vážnou nemocí, která ji potkala na konci 80. let, až po založení knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou a vstup do politiky. V další části hovoří Miroslava Němcová o peripetiích politického vývoje v České republice a publikace tak není jen souborem vzpomínek známé političky ODS, ale mapuje všechny zásadní události, které se na české politické scéně staly, a to včetně změn, které přišly po roce 2013, kdy se prezidentem stal Miloš Zeman a ve volbách uspělo hnutí ANO oligarchy Andreje Babiše. Kniha obsahuje i jedinečné fotografie z archivu Miroslavy Němcové a některé její články a projevy.
Jak uvařit demokracii
Říká se, že když hodíte žábu do vařící vody, pokusí se vyskočit. Pokud vodu postupně zahříváte, žába si toho nevšimne a nakonec se uvaří. Něco podobného se děje v české politice. Veřejnost si má postupně zvyknout na to, že se ohýbá ústava, odpovědné vládnutí se nahrazuje populistickými sny a sliby, nenormální se stává normálním a komunisté jsou zpátky u moci. Kniha Petra Fialy komentuje vývoj v české politice, od postupného rozpadu Sobotkovy vlády až po získání důvěry vlády Andreje Babiše, která se opírala o komunisty.
Fakta a lži o komunismu
Kniha přináší ucelený pohled, který jasně dokumentuje zločinnost komunistického režimu. Kromě Ladislava Kudrny přispěli svými texty například Petr Blažek, Pavel Žáček, Jan Rychlík, Zdeněk R. Nešpor nebo Antonie Doležalová. Jedná se o ucelený pohled na zločiny normalizace, kniha obsahuje spoustu zajímavých fotografií a navíc také články novinářů, kteří se do debaty s Michalem Pullmannem zúčastnili. Třicet let po sametové revoluci tu máme situaci, kdy někteří lidé tvrdí, že se „zase tak moc nestalo“ – a to nemůžeme nechat jen tak, zejména s ohledem na disidenty, politické vězně a emigranty, jimž komunisté zničili život.
Křesťanský zápas o českou věc
Petr Placák ve své práci, založené na rozsáhlém archivním výzkumu, nastínil peripetie, obtíže či kontroverze, které provázely vznik a působení organizace Opus bonum v čele s opatem Anastázem Opaskem v rozjitřeném prostředí exilu, aby celý příběh velkého zápalu pro českou (československou) věc zakončil happyendem: obnovením prastarého benediktinského opatství v Břevnově a Opaskovým návratem do vlasti po pádu komunismu v roce 1989.
Dopisy z Prahy
Unikátní soubor rodinných dopisů obsahuje dosud nepublikované podrobnosti o postupujícím Holokaustu. Dopisy představují reportážní popis každodennosti ještě před deportací, jsou psány jazykem intimity, rodinné lásky a naděje. Úvodní slovo napsal Andrew Schapiro (velvyslanec USA v ČR v letech 2014-2017) přímý potomek autorek dopisů.
Zabil jsem generála Franca
Jaký by byl osud Katalánska, kdyby se Španělsko zapojilo do druhé světové války? A jak by dopadl sám generál Franco? Prožijte příběh alternativních dějin spolu s Agustím Vilamatem, hrdinou proti své vůli i všem předpokladům. Dobrodružství nesmělého a bojácného mladíka, jehož již od dětství provází láska k četbě a k vlastní mateřštině – katalánštině, začíná koncem roku 1938. V důsledku postupujícího tažení generála Franca proti republikánům je Augustí nucen prchnout z Barcelony do Francie. Po přechodu hranic je internován v uprchlickém táboře, který je frankisty následně bombardován, což v Augustím zažehne touhu aktivně se zapojit do boje proti fašistům. Co všechno musí překonat a čím vším si musí projít, než jej souběh událostí zavede až k samotnému španělskému diktátorovi?
Dobrodružství pana Wellingtona
Dobrodružství pana Wellingtona je příběh o britském bombardéru Vickers Wellington, který od druhé světové války sídlí v nejmenovaném aeroklubu v Čechách. Vzpomíná na československé letce, kteří stejně jako on za války sloužili u 311. československé bombardovací perutě RAF. Vyprávění pana Wellingtona s napětím naslouchají jeho okřídlení kamarádi v hangáru: letadla Čmelák, Andula, Vosa, Sokol, Sirius, vrtulník Kolibřík a také staré rádio Telefunken. Z rádia v hangáru se pan Wellington dozvídá, jak krutě komunisté v Československu po válce zacházeli s našimi anglickými letci.
Živočišná říše
Na statku v podhůří Pyrenejí svádí od počátku 20. století každodenní boj o přežití s pár hektary neúrodné půdy pět generací zemědělského rodu. Odnepaměti vedou společný život se zvířaty – zvířata a lidé se společně rodí i umírají, budí i usínají, společně odcházejí do války – splývají spolu v jedinou, živočišnou říši.