Podle agentury Bloomberg nastal čas, aby došlo ke zrušení všech restrikcí, které Ukrajině zakazují použít dodané západní zbraně vůči cílům v Rusku. Současný stav totiž vyhovuje pouze Putinovi a hraje do karet ruským agresorům.
„Ukrajina má mnoho nevýhod při obraně proti mnohem většímu protivníkovi. Omezení používání raket dlouhého doletu by však nemělo být jednou z nich,“ píše agentura Bloomberg, která upozorňuje, že administrativa prezidenta Joea Bidena přislíbila Ukrajině neochvějnou podporu, ale v praxi si počíná příliš opatrnicky. Jako příklad uvádí agentura dodávku sofistikovaných raket dlouhého doletu, ale zároveň zákaz jejich nejúčinnějšího použití. Tedy útoků v ruském zázemí.
Raketové systémy dlouhého doletu, které Ukrajině kromě USA poskytli i Britové či Francouzi, se ukázaly v boji jako nejúčinnější prostředek proti okupantům. Dokazují to úspěšné útoky na anektovaném Krymu. Jenže použití těchto raket proti cílům v ruském zázemí, z nichž vyrážejí Putinova letadla rozsévat zkázu mezi civilisty na Ukrajině, je vetováno.
„Do jisté míry je tato opatrnost pochopitelná. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že útoky v Rusku by se rovnaly eskalaci, a Biden se oprávněně snaží vyhnout třetí světové válce,“ poznamenává Bloomberg. Jenže zároveň upozorňuje, že bližší analýza amerického přístupu ukazuje, že tato politika nedává příliš valný smysl. „Pokud chce Biden opravdu pomoci dovést tuto válku k přijatelnému konci – a měl by – musí přestat váhat a dát Ukrajině zbraně, které potřebuje k vlastní obraně,“ konstatuje agentura Bloomebrg.
Podle autorů úvahy totiž omezení na použití zbraní dlouhého doletu hraje Putinovi přímo do karet. Vytváří se tak totiž jakási „bezpečná zóna“, ze které mohou ruské jednotky beztrestně podnikat svoje vražedné útoky. „Kupují Kremlu čas, aby se přizpůsobil změnám na bojišti a doplnil zásoby vlastním silám, a zároveň brání Ukrajině v účinném protiútoku. Také zesilují výhody Ruska v oblasti lidské síly a zbraní,“ popisuje realitu Bloomberg a dodává, že tyto zbraně poskytují Ukrajině dostatečnou pomoc na to, aby se dokázala bránit, a prodlužovat tak válku, ale tato pomoc není dostatečně silná, aby Ukrajina mohla na bojišti dosáhnout skutečného pokroku.
Agentura popisuje událost, která ukázala nedostatky tohoto přístupu v plné nahotě. „Charkov se počátkem tohoto roku stal terčem intenzivního útoku sil shromážděných hned za hranicí. To vedlo Bidenovu administrativu k tomu, aby vybojovala výjimku z pravidla, která Ukrajině umožňuje útočit na vojenské cíle přímo v Rusku, aby útoky zmařila. Výsledkem bylo, že ofenziva byla značně oslabena, protože Rusko se snažilo bránit svá aktiva,“ naznačila agentura přístup, který by americká administrativa měla razit. Podle agentury se v tomto případě totiž jasně ukázalo, „jak strategicky pomýlená je širší politika“.
„Nemá smysl stále svazovat Ukrajině ruce. Podle konzervativních odhadů existují stovky vojenských cílů – včetně komunikačních center, cvičišť a leteckých základen, které by mohly rakety dlouhého doletu zasáhnout. A i když Putin přesune mnoho z nich mimo dosah, nemůže ochránit všechny takové cíle a jejich odstranění by Ukrajině poskytlo větší ochranu a delší dobu varování před útoky,“ uvádí Bloomberg.