Se záchrannými a evakuačními pracemi při povodních aktuálně pomáhají dva armádní vrtulníky. Jeden zasahuje v Jeseníku, druhý při evakuaci osob z budovy v Bruntále, oznámila v neděli po poledni česká armáda. V pohotovosti má podle svých slov další čtyři vrtulníky. Ženisté ze 153. zásobovacího praporu jsou také připraveni s technikou na přepravu materiálu a evakuace. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) si v této souvislosti rýpla do kritiků, kterým vadí, že Česko po začátku ruské agrese věnovalo část svých bitevních vrtulníků Ukrajině.
„Prosím, vyřiďte blbečkům, kteří se stále nevyrovnali s naší pomocí Ukrajině, že vrtulníků máme dost. Děkuju,“ vzkázala na sociální síti šéfka resortu obrany Jana Černochová. Ke svému příspěvku přiložila video, ve kterém Armáda ČR ukázala záchranné akce při povodních. Právě při nich používá vrtulníky.
VIDEO: Armáda ČR / se souhlasem
„Aktuálně máme ve vzduchu dva vrtulníky. Náš W3A Sokol zachraňuje životy v Jeseníku, Mi-171Š zasahuje při evakuaci osob z budovy v Bruntále,“ oznámili vojáci na sociální síti X. „Další čtyři vrtulníky (2x Mi17, 2x Mi-171Š) jsou v pohotovosti. Ženisté ze 153. ženijního praporu jsou připraveni s kolovou technikou na přepravu materiálu a evakuaci osob ze zasažených oblastí,“ přiblížila Armáda ČR.
„Dva vrtulníky Mi-17 ze Kbel jsou už připravené k okamžitému nasazení v Mošnově, další dva vrtulníky Mi-171Š z Náměště tam právě letí. Integrovaný záchranný systém posilujeme celkem šesti vrtulníky v Moravskoslezském a Olomouckém kraji,“ dodali vojáci.
Černochová už na sobotní tiskové konferenci oznámila, že ministerstvo obrany je připraveno maximálně pomoci, jakmile to bude potřeba. „Armáda ČR má v současné době v pohotovosti všechny složky, které jsou zapojeny do Integrovaného záchranného systému, do pohotovosti byl uveden také 15. ženijní pluk, prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky,“ vzkázala. „Bude-li to potřeba, využijeme všechny dostupné kapacity a pomůžeme, jak nejlépe dokážeme,“ doplnila ministryně obrany.
Vrtulníky pomáhají při povodních
Hasičský záchranný sbor si k dosavadním dvěma nasazeným vrtulníkům vyžádal další dva armádní vrtulníky, které budou hlavně zabezpečovat logistiku pro vyloučené oblasti, řekl v neděli po jednání Ústřední povodňové komise generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.
Armáda má kvůli povodním v pohotovosti všechny složky zapojené do Integrovaného záchranného systému, ale také 15. ženijní pluk, který čítá 1000 lidí a 300 kusů techniky. V pohotovosti jsou i prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky, což je 200 lidí a požární a vyprošťovací technika. V sobotu armáda aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které řídí případné záchranné a vyprošťovací práce.
V terénu jsou podle Vlčka tři vrtulníky letecké služby Policie ČR a dva armádní vrtulníky. Kromě dalších dvou armádních helikoptér si hasiči vyžádali i dva vrtulníky od soukromé firmy DSA. „V tuto chvíli bychom dohromady měli operovat devíti vrtulníky,“ řekl novinářům Vlček s tím, že v předstihu požádali policii o přípravu dalších dvou strojů.
Nedovolíme, abychom byli bez techniky
Česko poslalo v roce 2022 na Ukrajinu část svých bitevních vrtulníků. Za první rok od ruské invaze na Ukrajinu dodala Česká republika Ukrajině desítky tanků, bojových a obrněných vozidel a další těžké vojenské techniky. Zhruba ze třetiny šlo o materiál ze skladů Armády ČR, zbytek dodaly české firmy působící v obranném průmyslu. Tržní cena výcviku a materiálu, které poskytl Ukrajině přímo český stát, je zhruba 10 miliard korun.
„Nejintenzivněji jsme Ukrajině vojenský materiál poskytovali v začátcích válečného konfliktu. Později jsme se více zaměřili na výcvik ukrajinských vojáků, jelikož náš vojenský materiál není nekonečný. Postupně nám přichází materiál nový a poté můžeme něco dalšího poskytnout. Držím se dohody o tom, že nikdy nedovolíme, aby Česká republika byla bez techniky,“ prozradila v nedávném rozhovoru pro deník FORUM 24 ministryně obrany Černochová.
Smlouva na nákup munice pro vrtulníky
Ministerstvo obrany koncem července uzavřelo smlouvu na nákup munice pro americké vrtulníky systému H-1 za 3,74 miliardy korun bez DPH. Česká firma STV Group by ji měla dodat mezi lety 2025 až 2026. Česko v roce 2019 nakoupilo celkem 12 vrtulníků americké firmy Bell za 14,6 miliardy korun bez DPH. Jde o osm vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři stroje AH-1Z Viper, poslední dva dorazily do Česka v červnu.
„Armáda ČR musí mít dostatečné zásoby k tomu, aby mohla efektivně využívat nové zbraňové systémy a být tak připravena k obraně země. Proto byla dnes na ministerstvu obrany uzavřena smlouva s STV Group na nákup neřízených raket a nábojů pro nové americké vrtulníky systému H-1,“ napsalo tehdy ministerstvo na sociální síti X. Zakázka obsahuje dodávky komponentů neřízených raket a nábojů pro 20mm kanón.
Ke 12 novým vrtulníkům systému H-1 Česko dostane také další dva vrtulníky UH-1Y Venom a šest vrtulníků AH-1Z Viper jako dar od Spojených států za pomoc Ukrajině. Jejich modernizace vyjde na 8,1 miliardy korun. Většinu z částky zaplatí USA jako kompenzaci za dary Ruskem napadené zemi, ČR z částky zaplatí asi 1,42 miliardy korun.
Celkem má Česko na dodávku osmi darovaných vrtulníků vyčleněno 3,65 miliardy korun. Darované vrtulníky by měly po modernizaci stavem a vybavením odpovídat novým strojům, dodány by měly být v následujících letech.