
Ilustrační foto FOTO: Pixabay/99mimimi
FOTO: Pixabay/99mimimi

Ruské podniky prudce omezily výrobu tvrdého alkoholu. Oproti loňsku se snížila o čtvrtinu s tím, že spotřební daň naopak vzrostla o 15 procent a minimální cena na prodejně stoupla o 17 procent. Zatímco ruský prezident Putin by chtěl snížit množství vypitého alkoholu alespoň o litr za pět let, jeho obyvatelé loni pili rekordně. Každý z nich v průměru zkonzumoval 8,5 litru čistého lihu.
Ruští výrobci v prvním kvartálu letošního roku omezili výrobu tvrdého alkoholu v průměru o 25 procent, píše nezávislý deník The Moscow Times s odvoláním na ruský Úřad pro kontrolu trhu s alkoholem. Jak uvádí, snižovala se výroba vodky a koňaku i dalších silných lihovin.
Trh podle nich reagoval především na zvýšení spotřební daně na alkohol, která se zvýšila o patnáct procent. Zároveň stoupla také minimální cena vodky, která byla v Rusku zavedena již před patnácti lety, aby se omezila podloudná výroba lihovin. Minimální ceny platí pro vodku, koňak, brandy i šampaňské.
Jak deník připomněl, ruský prezident Vladimir Putin po začátku plnohodnotné války na Ukrajině prohlásil, že je potřeba snížit spotřebu alkoholu v zemi. Ta by podle něj měla klesnout alespoň na 7,8 litru na hlavu. (Podle informací z otevřených zdrojů činila v roce 2019 průměrná globální konzumace 5,5 litru alkoholu na člověka, pozn. red).
Rusové ale prozatím na plány svého prezidenta příliš nedbají. Naopak v roce 2024 podle deníkem citovaného webu Finexepertiza zkonzumovali tvrdého alkoholu nejvíce za posledních osm let, tedy 8,5 litru na hlavu. V roce před zahájením plnohodnotné invaze, tedy v roce 2021, to mělo být 7,4 litru, z toho 5 litrů vodky.
V České republice se pije více než v Rusku. Podle dostupných zpráv dlouhodobě konzumujeme v průměru 10 litrů čistého alkoholu na hlavu, což nás drží na předních místech žebříčku konzumace nejen v Evropě, ale i na celém světě. Povšimla si toho dokonce i americká CIA.