Od otravy v řece Bečvě uplynulo čtvrt roku. Jedna z největších ekologických katastrof v České republice stále nemá pojmenovaného viníka a je nejasné, kdy se vyšetřování posune do další fáze – zvláště při ohledu na nová zjištění, podle kterých se česká policie více zabývá tím, kdo vypouští informace do médií než samotným vyšetřováním viníka. Policejní ředitel Švejdar však jakékoli ovlivňování vyšetřování razantně popřel a přidal se k němu i ministr vnitra Jan Hamáček. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) proto chce vytvořil nezávislý vyšetřovací tým.
„Stále neznáme odpovědi na ty zásadní otázky,“ řekl na páteční tiskové konferenci poslanec Stanislav Blaha (ODS). Spolu s koaličními partnery z řad lidovců a TOP 09 ohlásili svůj záměr zřídit sněmovní vyšetřovací komisi. „Mezi jinými nevíme, kdo zpackal odběr vzorků. Proč nebyly odebrány ty dva nejpodstatnější, to znamená u výtoku z DEZY a kanál z Rožnova. Proč policie dosud nevyšetřila viníka,“ dodal Blaha.
Zmínil také zjištění Deníku Referendum, které odkazuje na snahy policie zamlčovat některá fakta. V článku bylo zmíněno, že někteří informovaní aktéři museli vyšetřovatelům odevzdat své mobilní telefony.
„Policie místo toho šetří, kdo poskytl informace o havárii v Bečvě. To se nám nelíbí, protože se jedná o největší ekologickou katastrofu za poslední roky. Pokud s tímto návrhem neuspějeme, půjdeme ještě dále a zřídíme sami expertní skupinu, která se případem bude zabývat a snažit se dospět k odpovědi na tu nejzásadnější otázku: kdo způsobil katastrofu na řece Bečvě,“ ohlásil Blaha další plány.
Politická kauza, komentuje Hamáček
Proti pochybám o nezávislosti policie ve věci vyšetřování kauzy Bečva se ohradil policejní prezident Jan Švejdar. Článek Referenda prý považuje za drzost. „Veřejnosti podsouváte váš laický názor, kdy zpochybňujete zákonnost postupu kriminalistů při provádění úkonů. Pokud jde o nahlížení do mobilního telefonu, policisté postupovali podle § 78 trestního řádu, který ukládá každému povinnost předložit nebo vydat věc policejnímu orgánu, pokud je k tomu vyzván,“ píše ve vyjádření.
Reagoval i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Z kauzy Bečva se bohužel stává kauza politická. Mám plnou důvěru v policii a její vedení. Kolegové z opozice to ovšem vidí jinak a chtějí suplovat práci orgánů činných v trestním řízení. V úterý požádám sněmovnu, aby umožnila vystoupit policejnímu prezidentovi,“ napsal Hamáček.
Poté začal očerňovat novináře, kteří se kauze věnují. „Nevážím si práce těch, kteří píšou na objednávku,“ obvinil deník bez jakéhokoli důkazu. Nemá však prý žádný důvod postup (policie) zpochybňovat.
Neuvěřitelná situace
Opoziční poslanci to však vidí jinak. „Pane ministře, nepřekrucujte to. Policie žádné informace neposkytuje, p. Švejdar se chová arogantně a mnohé státní orgány postupují ostudně. Důsledkem je, že mnozí občané nevěří v nezávislé vyšetřování. Jestli je příčinou neschopnost nebo záměr, se, doufám, chcete dozvědět i vy,“ reagovala na Hamáčkovy tweety předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Jsou tu zjevná pochybení v postupu – nejenom u inspekce, ale celé řady dalších. K tomu se přidává celá řada podezření, zda policie tuto kauzu skutečně vyšetřuje nestranně. Odhalit viníka je samozřejmě den ode dne těžší a těžší. Stále více podezření spíše přibývají, než aby byla vyvrácena. Je tedy důležité, abychom tuto kauzu nenechali spát,“ vysvětlila zájem o svolání sněmovní vyšetřovací komise, která by měla pověřit i nezávislé odborníky nebo místní rybáře, kteří na samotnou havárii upozornili jako první a odebrali vzorky. Jejich vzorky jim vyšetřovatelé však neuznali.
„To, co se tady děje už prakticky čtyři měsíce, je něco neuvěřitelného. Hodně jsme zvažovali, jestli k takovémuto kroku přistoupit, ale od začátku celého případu jsou pochybnosti, jakým způsobem postupovala inspekce a jakým způsobem postupovaly další orgány včetně Policie České republiky. Rozhodli jsme se tak přistoupit k tomuto kroku. Chceme, aby se ta debata vedla s odborníky, abychom dokázali dospět k vyšetření viníka,“ řekl lidovecký předseda Marian Jurečka.
„Naším cílem je, aby skutečně došlo k co největšímu a nezávislému vyšetření celé této kauzy tak, abychom se konečně dozvěděli pravdu o události, která už začíná v mnohých ohledech připomínat nejenom věc z hlediska ekologie závažnou, ale která je i z hlediska právního státu ohromným pochybením,“ uzavřela Adamová.