Policejní vyšetřování otravy řeky Bečvy na Vsetínsku není ani po několika měsících stále u konce. Kriminalisté podle zjištění Deníku Referendum vyslýchali zaměstnance chemičky Deza. Cílem však nebylo najít viníka ekologické katastrofy, ale vypátrat informátory, kteří poskytli fotografie a další údaje novinářům. Objevují se také obavy, že policisté přímo spolupracují s Agrofertem.
Příslušníci vsetínské kriminální policie v minulém týdnu vyslýchali několik zaměstnanců Dezy. Prohledávali dokonce jejich mobilní telefony. Cílem však nebylo postoupit s vyšetřováním zářijové ekologické katastrofy na řece Bečvě, ale vypátrat informátory, kteří poskytli fotografie a další poznatky o havárii na kaustifikační jednotce redaktorům Deníku Referendum, píše samotný deník.
Že policie na telefony zaměstnanců dohlížela, nevyvrátil ani vyšetřovatel Jiří Hovorka. „Pokud se někdo cítí být poškozen jakýmkoli úkonem, který dělal policejní orgán, může podávat stížnosti,“ řekl redaktorům Deníku Referendum.
Dozorující státní zástupce Petr Bareš v rozhovoru s redaktory přitom kategoricky vyloučil, že by soud v případu vydal příkaz, který by policii nahlížení do mobilů zaměstnanců chemičky umožnil. Vše se tedy mělo stát bez soudního příkazu a bez vědomí dozorujícího orgánu.
Že za otravou řeky stojí chemička Deza z holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše, mluvčí společnosti od začátku odmítá. Jako viníka ji okamžitě po ekologické katastrově vyloučili také policisté. Otravě ryb ale podle svědectví bývalých i současných zaměstnanců předcházela havárie na jednom z provozů chemičky. „Žádný únik nebezpečných látek neregistrujeme,“ tvrdí opakovaně mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Během uplynulého víkendu měl ale mluvčí telefonovat jednomu z místních rybářů, aby jej informoval, že „Deza je z toho venku“. Na dotaz, jak na to přišel, Karel Hanzelka Deníku Referendum sdělil jen to, že může opakovat vyjádření, které poskytl Reportérům ČT: „Deza otravu ryb nezpůsobila. Je to technicky nemožné. Jsme o tom přesvědčeni a jsme přesvědčeni o tom, že se to již prokázalo. Bohužel nemohu hovořit o detailech, protože nás policie zavázala k mlčenlivosti. Žádali jsme policii, aby nás mlčenlivosti zbavila, ale nevyhověla nám.“
Vyšetřování největší ekologické katastrofy v dějinách Česka stále provází množství závažných nedostatků, připomíná deník. Státní orgány, zejména Česká inspekce životního prostředí, hrubě chybovaly při zajišťování vzorků a současně vyvinuly mimořádné úsilí, aby odklonily pozornost k areálu rožnovské Tesly. Řádně nepostupovaly ale ani další instituce jako Povodí Moravy či Obecní úřad ve Valašském Meziříčí, který je ovládaný politickým hnutím ANO.