Šárka Fialová okomentovala ty nejvíce zarážející pasáže z rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která zpochybňuje nezávislost České televize požadavkem na vysvětlení dvou reportáží o dluhopisech ministra financí Andreje Babiše.
„… žádá provozovatele Česká televize… o podání vysvětlení, z jakého důvodu v reportáži Ministerské počty, odvysílané v rámci pořadu Reportéři ČT dne 30. ledna 2017 od 21.45 hodin na programu ČT1, došlo k prezentaci situace kolem nákupu korunových dluhopisů Andrejem Babišem způsobem, který mohl vyvolat pochybnosti o nestranném přístupu k osobě respondenta A. Babiše a o objektivitě informování o celé kauze, neboť reportáž zpochybňuje legitimitu nákupu korunových dluhopisů, a přitom se soustředí výhradně na osobu A. Babiše a společnost Agrofert, ačkoli se jedná o hojně využívanou finanční transakci i jinými osobami a subjekty, aniž by jejich postup byl Českou televizí zpochybňován. Reportáž dále jednoznačně evokuje dojem, že k nákupu akcií došlo účelově s cílem vyhnout se placení daní a že společnost Agrofert je protežována při získávání veřejných zakázek, aniž by reportáž tyto domněnky jakkoli prokázala. Reportáž klade sugestivní řečnické otázky navozující neurčitá podezření směrem k hospodaření A. Babiše a společnosti Agrofert, ale nepřináší k nim konkrétní reakce A. Babiše, nýbrž přináší sestřih obviňujících výroků Babišových odpůrců, k nimž zařazuje spontánní vyjádření Babiše, spíše obecné invektivy směrem k České televizi, což vzbuzuje pochyby, zda šlo autorům reportáže o skutečné informování o podstatě kauzy, nebo o účelové vytvoření negativního obrazu respondenta Babiše.“
Výše uvedený text je výňatek ze znění jednoho ze dvou rozhodnutí RRTV. Některé argumenty jsou poměrně zarážející a zaslouží si uvedení na pravou míru.
1) „… soustředí výhradně na osobu A. Babiše a společnost Agrofert, ačkoli se jedná o hojně využívanou finanční transakci i jinými osobami…“
Když je důvodem investigativního šetření podezření týkající se konkrétní osoby nebo společnosti, lze pochopit, že se uváděné informace týkají této osoby nebo společnosti, nikoliv jiných osob nebo společností, které s nimi nejsou v přímé souvislosti. Navíc je třeba zohlednit, že Andrej Babiš a Agrofert sice obecně nejsou jediní, kdo tuto transakci využívá, ale postavení Andreje Babiše je z ekonomicko-politického hlediska natolik unikátní, že by srovnávání s jinými subjekty vedlo k znehodnocování výpovědi o závažnosti obvinění.
2) „… nepřináší k nim konkrétní reakce A. Babiše“
Zde se nabízí otázka, zda k nim bylo co přinést. Pokud požádáte osobu, o které točíte reportáž, o věcné vyjádření ke kauze, ale tato osoba vám poskytne pouze vyhýbavá expresivní vyjádření, není jednoduše možné do reportáže věcné vyjádření zařadit.
3) „… zda šlo autorům reportáže o skutečné informování o podstatě kauzy, nebo o účelové vytvoření negativního obrazu respondenta Babiše“
RRTV si je jistě vědoma toho, že objektivita zpravodajství nemá vycházet z principu „5 minut Hitler, 5 minut Židé“. Pokud by novinářům bylo bráněno přinášet zjištěné negativní informace o politicích v případě, že k nim nebudou schopni dodat pozitivní protiváhu, vedlo by to k nebezpečnému paradoxu znemožňujícímu realizovat jednu z primárních funkcí veřejnoprávního zpravodajství, totiž sloužit jako pojistka pro ochranu demokracie.
Vzhledem k výše uvedeným postřehům se jako občan nemohu zbavit dojmu, že účelově působí spíše rozhodnutí RRTV.