Skandální britská firma Cambridge Analytica, která je vyšetřovaná ve Velké Británii i v USA kvůli ovlivňování voleb, zneužila podle eurokomisařky Věry Jourové data až 50 tisíc Čechů. Uvedly to Hospodářské noviny. Z dosavadních poznatků je patrné, že firma dodávala tato data ruské společnosti Lukoil.
Společnost podle dosavadního šetření britského parlamentu zneužila desítky milionů osobních informací z Facebooku a využila je většinou k lepšímu cílení prezidentské kampaně Donalda Trumpa a pro podporu brexitu, tedy odchodu Spojeného království z Evropské unie. V Británii se již ozývají na politické scéně hlasy, že výsledek referenda o odchodu z EU byl podpořen masivní psychologickou manipulací uživateli na Facebooku.
„Naše odhady říkají, že Čechů postižených touto kauzou je 30 až 50 tisíc,“ říká eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti ochranu spotřebitele, a proto v Evropské komisi sleduje případ zneužívání dat z Facebooku a vyšetřování firmy Cambridge Analytiky. Podle ní je kauza kolem Cambridge Analytiky jen špičkou ledovce.
O praktikách firmy poprvé veřejně promluvil její bývalý zaměstnanec Christopher Wylie, který již tehdy zmínil i Českou republiku v souvislosti s ovlivňováním voleb. V případě Cambridge Analytiky se v průběhu vyšetřování objevila informace, že osobní data uživatelů Facebooku tato firma dodávala ruské ropné společnosti Lukoil, v níž působí poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Nabízí se tudíž vysvětlení, že ruská společnost financovala projekty, které před minulými či předminulými prezidentskými volbami vynesly na Pražský hrad Miloše Zemana. Zda se tyto spekulace potvrdí, ukážou závěry britského vyšetřování, které mají být zveřejněny již koncem května.
„Musíme se zamyslet nad tím, jak jsme zabezpečení proti drakonickému výplachu mozků, který probíhá na internetu. Lidé musí vědět, jakým způsobem s nimi může být manipulováno,“ uvádí Věra Jourová pro Hospodářské noviny. Eurokomisařka prý podle listu již jedná se zástupci volebních komisí členských států, aby s nimi probrala, jak jsou jejich země proti ovlivňování volebních kampaní na internetu chráněny.
Na ovlivňování voleb během posledních parlamentních interpelací se dotázala předsedy vlády v demisi Andreje Babiše poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Babiš během svého vystoupení veškeré indicie z ovlivňování voleb shodil ze stolu. Přitom ale bylo zjevné, že neodpovídá na otázku na psychologickou manipulaci, která je výsledkem zneužívání dat ze sociálních sítí, a místo toho popíral možnosti hackerských útoků. Z odpovědi nelze vyvodit, zda Babiš záměrně přešel k jinému tématu nebo zda nepochopil otázku poslankyně TOP 09.
Experti na sociální sítě hovoří o tom, že při zneužití dat 50 tisíc uživatelů lze zasílat cílená sdělení řádově vyššímu množství uživatelů. Při dostatečně alarmujícím obsahu může být efekt i stonásobný. Společnost Facebook vydala již oficiální informace o změnách svých algoritmů pro mediální i politická sdělení. Společnost byla mimo jiné kritizována za algoritmy, které mohou upřednostňovat zavádějící zprávy a dezinformace, které mohou ovlivňovat politický diskurs v mnoha zemích. Snahu subjektů z Ruské federace o zneužívání Facebooku potvrdil výslovně i její šéf Mark Zuckerberg. Řekl doslova, že jde o zápas, který je podobný závodům ve zbrojení.
Dosavadní informace o manipulaci daty uživatelů sociálních sítí přesně odpovídají koncepci informační hybridní války, kterou proti Západu naplánovalo Rusko v materiálech svého ministerstva obrany. Česká republika se tak zjevně zařadila mezi země, které byly vybrány pro informační subverzi, jejímž cílem je rozložit morálku společnosti a nasměrovat ji proti vlastním spojencům. Požadavek tradičně proruské KSČM, aby z programového prohlášení připravované vlády hnutí ANO a ČSSD vypadla účast na zahraničních vojenských misích, přesně zapadá do této koncepce.