Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho fanoušci už od voleb v roce 2020 opakují, že v některých státech došlo k podvodům. Volby kvůli tomu byly podle nich nelegitimní. V Georgii, kde Biden těsně vyhrál, Trump dokonce tlačil na tamního guvernéra a ministra vnitra (secretary of state) za Republikánskou stranu, aby mu potřebných několik tisíc hlasů prostě sehnali. Právě tuto snahu ovlivnit výsledek státní úřady vyšetřují a zvláštní porota nedávno dokončila svou závěrečnou zprávu. Její část byla zveřejněna a konstatuje, že k žádným podvodům, o kterých mluvil bývalý prezident, nedošlo. Několik svědků se dle ní mohlo dopustit lhaní pod přísahou. I to, že ze zprávy byl zveřejněn jen úvod a závěr a žádná jména, může svědčit o tom, že porota doporučila některé lidi obžalovat.
Pokud by porota nedospěla k rozhodnutí doporučit podat žalobu a věc projednat před normální porotou, nic by nebránilo zveřejnění celé zprávy.
Obžaloba je pravděpodobná
Soudce rozhodl jen o částečném zveřejnění a oběma stranám dal čas, aby v textu vyznačily, jaké věci se veřejnost dozvědět může. To naopak svědčí pro to, že k procesu dojde, a je potřeba už teď pamatovat na presumpci neviny a práva budoucích obžalovaných.
Zpráva sice neříká, kteří svědkové křivě vypovídali, ale mezi vyšetřované patřil například i bývalý starosta New Yorku a exprezidentův právník Rudy Giuliani. Minimálně za toto lhaní pod přísahou nejspíš žaloba padne. To hlavní, tedy zda bývalý prezident svou snahou zvrátit svou prohru ve státě Georgia spáchal trestný čin, zveřejněná část neříká. I kdyby šlo ale jen o lhaní jeho spolupracovníků, může to být pro Trumpa problém.
Trumpova dýchavičná kampaň
Pro bývalého prezidenta, který už ohlásil úmysl ucházet se o republikánskou nominaci do souboje o Bílý dům v roce 2024, přichází tato zpráva v nepříznivou dobu. Sice je pořád nejvýraznějším kandidátem v Republikánské straně, a pokud proti němu bude stát vícero uchazečů, bude i největším favoritem, ale asi polovina republikánských voličů se chce poohlédnout po někom jiném. Důvodem není jeho politika, ale spíše osobnost a právě problémy s ní spojené.
Začátek jeho kampaně přitom nelze rozhodně označit za nijak povedený. Oznámení o kandidatuře po nepříliš úspěšných poločasových volbách bylo i podle mnoha republikánů nemastné neslané a po něm následovala dlouhá pauza, kdy se exprezident na veřejnosti vůbec neukazoval. Když se teď setkání s voliči konečně začala uskutečňovat, rozhodně nepřitahovala davy jako v minulosti. Do začátku primárek zbývá ještě skoro rok, což je na kampaň extrémně dlouhá doba.
Trumpismus bez Trumpa
Pokud by teď přišlo obvinění některých z blízkých exprezidentových spolupracovníků, nebo dokonce jeho samotného, mohlo by to posílit tábor těch republikánských voličů, kteří jsou přesvědčení, že skandály obtěžkaný Trump prostě příští volby vyhrát nemůže. Mnozí z této skupiny se poohlížejí po guvernérovi Floridy Ronu De Santisovi. Ten má podobný politický styl, ale mohl by být pro většinové voliče přijatelnější.
Je ještě brzy odhadovat, jak se situace vyvine. Sám De Santis zatím svou kandidaturu neohlásil. Je klidně možné, že si počká v naději, že Trump prohraje volby v roce 2024, a on se pak objeví jako zachránce strany. Ta by v takovém případě za sebou měla už čtvrté nevydařené volby. O tom, zda padne obžaloba, rozhodne státní zástupkyně již brzy. Trumpovi to vaz zlomit nemusí, ale situaci mu to jistě neulehčí.