Švédská bezpečnostní služba na svých internetových stránkách potvrdila sabotáž plynovodu Nord Stream. Vychází ze zjištění na místě narušení plynovodu, která ukazují na vnější zásah.
„Vyšetřování havárie plynovodu Nord Stream ukázalo, že na potrubí došlo k hrubé sabotáži. Bylo zdokumentováno značné poškození potrubí v důsledku výbuchů. Během ohledání místa činu, které bylo provedeno v Baltském moři, bylo shromážděno velké množství důkazů a vše v oblasti bylo pečlivě zdokumentováno,“ sděluje podle deníku Novaja Gazeta Europe švédská služba.
Podle služby bylo zjištěno několik „cizích předmětů“ a na řadě z nich byly nalezeny zbytky výbušnin.
Dne 26. září byl u dvou potrubí plynovodu Nord Stream 1 zjištěn únik plynu ve výlučné ekonomické zóně Dánska severovýchodně od ostrova Bornholm. Poté došlo také k úniku na jedné z tras plynovodu Nord Stream 2 v dánské výlučné ekonomické zóně jihovýchodně od ostrova. Silné podmořské exploze zaznamenaly také seismologické stanice ve Švédsku a Dánsku.
Dne 27. září přinesl Der Tagesspiegel zprávu, že potrubí mohlo být poškozeno při cíleném útoku ze strany Ukrajiny nebo Ruska; k útoku mohli být použiti potápěči nebo ponorka. Norské ministerstvo energetiky a dánská policie uvedly, že po úniku zaznamenaly v Severním moři přítomnost neidentifikovaných dronů.
Rusko z narušení plynovodu obvinilo záhy Západ. Incident mohl zorganizovat někdo, kdo je „technicky schopen takové výbuchy provést a už se k takové sabotáži uchýlil, byl přistižen při činu, ale zůstal nepotrestán“, citovala Putina agentura Interfax. Ruský vůdce si je údajně zároveň jistý, že z toho, co se stalo, mají prospěch především Ukrajina a Polsko (přes které vedou pozemní plynovody z Ruska do západní Evropy) a Spojené státy, „které nyní mohou dodávat energetické zdroje za vysoké ceny“. „Jak se říká ve slušných firmách, je jasné, kdo za tím stojí,“ řekl Putin.
„Je zřejmé, že cílem tohoto sabotážního činu bylo zcela přerušit vzájemně výhodné energetické vazby mezi Evropou a Ruskem. Cílem bylo radikálně přeorientovat regionální spotřebitele na drahé zdroje, ať už jde o zahraniční zkapalněný plyn nebo nové čisté technologie,“ uvedl ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.
Řada odborníků zase naznačovala, že za sabotáží plynovodů může stát samotné Rusko, které se tak snaží vyvolat paniku v Evropě před začátkem topné sezóny.
Polská vláda tehdy přímo obvinila Moskvu z provokace. „Náš východní soused bohužel neustále provádí agresivní politiku,“ řekl náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz. „Pokud je schopen agresivní vojenské politiky na Ukrajině, je zřejmé, že nelze vyloučit žádné provokace, a to ani v těch oblastech, které se nacházejí v západní Evropě.“