
ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 / Al Araby
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 / Al Araby
Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15 palestinských záchranářů, zjistilo řadu profesních pochybení, porušení rozkazů a neúplné nahlášení události, nikoli však pokus o její utajení. Informují o tom tiskové agentury s odvoláním na závěry vyšetřování, které v neděli zveřejnila izraelská armáda. Ta současně tvrdí, že vojáci nestříleli bez rozmyslu. Z funkce bude přesto odvolán zástupce velitele jednotky zodpovědný za incident.
Vyšetřování podle armády nezjistilo žádné důkazy, které by podporovaly teorii, že záchranáři a zdravotníci, které 23. března nad ránem při útoku na kolonu jejich vozidel zabili izraelští vojáci poblíž Rafáhu a uložili je do hromadného hrobu, byli „popraveni“. Armáda v neděli v prohlášení také bez poskytnutí důkazů uvedla, že šest ze zabitých byli zpětně identifikováni jako „teroristé Hamásu“ a že „lituje“ vedlejších civilních obětí.
Izrael zprvu tvrdil, že vozy zdravotníků nebyly řádně označeny, neměly zapnutá výstražná světla a jely podivným způsobem. Později však od této verze událostí ustoupil. Původnímu izraelskému tvrzení také odporoval videozáznam z mobilního telefonu nalezeného na těle jednoho ze zdravotníků.
Zástupce velitele praporu podle armády „kvůli špatné noční viditelnosti“ usoudil, že sanitky patří bojovníkům Hamásu. Izrael dlouhodobě palestinské teroristické hnutí viní, že jeho členové používají pro své přesuny a útoky sanitní a další vozy označené jako zdravotnické. „Vyšetřování ukázalo, že palba v prvních dvou případech byla důsledkem operačního nedorozumění vojáků, kteří se domnívali, že čelí hmatatelné hrozbě ze strany nepřátelských sil. Třetí incident spočíval v porušení rozkazů v bojovém prostředí,“ dodává vyšetřovací zpráva s odkazem na palbu na vozidlo OSN o 15 minut později.
Videozáznamy, které se podařilo z incidentu už dříve získat, ukazují, že sanitní vozy měly blikající světla a viditelná loga, když přijížděly na pomoc posádce sanitky, která se asi hodinu předtím dostala pod izraelskou palbu. Tým zdravotníků nejeví známky neobvyklého ani nebezpečného jednání, zatímco míří k zasaženým, popisuje agentura AP. Vzápětí se i jejich vozy dostanou pod palbu, která s krátkými pauzami trvá přes pět minut.
Zabito bylo osm členů palestinského Červeného půlměsíce, šest pracovníků palestinské civilní ochrany a také jeden zaměstnanec úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Jejich těla pak izraelští vojáci vložili do společného mělkého hrobu a vozy sešrotovali buldozerem. Pracovníci OSN se k tělům dostali a vyzvedli je až o týden později, v neděli 30. března.
Vyšetřování mimo jiné zjistilo, že rozhodnutí o zničení sanitek bylo chybné, ale neshledalo, že by došlo k pokusu o utajení události. „Vyšetřování nenašlo žádné důkazy, které by podporovaly tvrzení o popravě nebo o tom, že by některý ze zemřelých byl před střelbou nebo po ní svázán,“ uvádí se ve zprávě. Šéf palestinského Červeného půlměsíce přitom už dříve uvedl, že zabití muži byli „zaměřeni z bezprostřední blízkosti“.
„Za úsvitu bylo rozhodnuto shromáždit a skrýt těla, aby se zamezilo další újmě, a odstranit vozidla z cesty v rámci příprav na evakuaci civilistů,“ uvedla armáda s tím, že rozhodnutí odstranit těla zabitých bylo „za daných okolností rozumné“. „Obecně nedošlo k žádnému pokusu o utajení události, která byla projednána i s mezinárodními organizacemi a OSN, včetně koordinace při vyzvednutí těl,“ dodala armáda.
Armáda dále uvedla, že velící důstojník bude pokárán za „celkovou odpovědnost za incident“. Zástupce velitele bude odvolán z funkce z toho důvodu, že byl v době incidentu velitelem v poli a že nahlásil „neúplnou a nepřesnou zprávu“ o události. Armáda neupřesnila, zda bude někdo trestně stíhán.
Izraelské údery za více než 18 měsíců trvání války podle údajů OSN zabily více než 150 záchranářů Červeného půlměsíce a palestinské civilní obrany, většinu z nich při výkonu služby, a přes 1000 zdravotníků. Palestinci a mezinárodní skupiny pro lidská práva opakovaně obviňují izraelskou armádu z toho, že pochybení svých vojáků zřídkakdy řádně vyšetřuje, případně je bagatelizuje.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku Hamásu a jeho spojenců na jihu Izraele 7. října 2023, při němž ozbrojenci zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od začátku války bylo v Pásmu Gazy podle úřadů ovládaných Hamásem zabito přes 51 000 Palestinců. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, jichž je ovšem většina.