Vzhledem k tomu, že se na Pražském hradě začalo oceňování kádrovat podle toho, čí příbuzný se sejde nebo nesejde s dalajlámou, je otázkou, zda metál nakonec dostane zpěvák Daniel Hůlka, který o ocenění již veřejně hovoří. Sám byl totiž velkým zastáncem Tibetu a kritizoval tamní čínskou politiku, na což ale u pana prezidenta asi zatím nepřišli. Podle pozdějších vyjádření se ovšem zdá, že vhodně otočil.
Hůlka se před lety chystal do Tibetu a chtěl o něm dokonce natočit dokument, poté mu však Čína neudělila vízum. „V současnosti probíhá snad nejhorší genocida a okupace komunistickou Čínou v dějinách lidstva Tibetu,“ uvedl například pro Večerník Praha 26. dubna 2000.
Ještě ostřeji se Hůlka vyjádřil pro časopis Vlasta 3. ledna 2001. „Rozčiluje mě, že v Tibetu probíhá ze strany Číny jedna z nejhorších okupací na konci dvacátého století. Od konce července do půlky září organizuju expedici do Himálaje. Chceme dorazit pěšky z Gongkaru do Lhasy a alespoň pár dní tam v okolí pobýt, podívat se do některých klášterů. Rádi bychom o Tibetu natočili dokument, aby se lidi dozvěděli, co se děje. Možná to někomu přijde směšné zviditelňovat tibetský problém, ale já si myslím, že každá informace je dobrá.”
Podobný názor mu vydržel i následujícím roce. Například pro webový portál Super.cz 31. 7. 2001 sdělil: „Celý den od rána do večera v každé nejmenší Tibetské vesnici amplióny řvou bolševickou čínskou propagandou a ten národ, který je vlastně nejmírumilovnější na světě, se vůbec nebrání. A vlastně tím, že se vůbec nebrání, tak je to každému úplně jedno. A já vím, že je to naivní, ale prostě mám pocit, že jako každý má udělat to, co je v jeho silách.“
Velmi zajímavé ovšem je, že o dvanáct let později, v rozhovoru pro Aha! sice připomněl, že vízum od čínské strany neobdržel, odůvodnění už ale bylo o něco prozaičtější. „Někde jsem žvanil a dělal hrdinu, že tam pojedu, ale nedali mi čínské vízum, prý jsem nepřítel čínského lidu a strany. Takže nejblíže Tibetu jsem se dostal do Indie. Doufám, že čínské s úřady vztek přejde a to p vízum dostanu. v A do Tibetu se snad jednou podívám.” V té době však už jeho jméno bylo dávno spojeno s Milošem Zemanem, který má v Číně dobré přátele. Dá se tak čekat, že by pro za pár dní oceněného zpěváka nějakou tu výjimku vyjednat mohl.