![Elon Musk.](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/346393/bbb-1-1440x810-c.png)
Elon Musk. FOTO: youtube/NASA
FOTO: youtube/NASA
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557254/340046334_1226008448303791_1094200386534410622_n-100x100-c.png)
V neděli vyšel v deníku New York Times komentář vysloužilého amerického generálplukovníka Russela Honorého, v němž označil Elona Muska, neoficiálního poradce nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, za bezpečnostní hrozbu. Hlavním důvodem jsou jeho obchodní vazby v Číně, a především obří půjčka na gigatovárnu Tesla, kterou mu poskytly čínské banky.
Na začátku článku se generál odkazuje na názor Viveka Ramaswamyho z roku 2023. Ramaswamy, který je v současnosti spolu s Muskem pověřen vedením poradního Úřadu pro efektivní vládnutí, tehdy prohlásil, že „nemá žádný důvod, proč nebýt přesvědčen o tom, že Musk nebude skákat jako cirkusová opička, když se na něj v hodině potřeby Si Ťin-pching obrátí“.
Pochyby jsou namístě
I když sám Ramaswamy svá kritická vyjádření z minulosti mírní, je podle Honorého naprosto namístě být obezřetný. Nejde podle něj ani tak o četná Muskova setkání se zahraničními státníky, o kterých nejsou známé žádné detaily.
Hlavním důvodem je naprostá závislost jeho nejhodnotnější firmy Tesla na Číně. Musk dostal od bank spravovaných čínskou vládou půjčky ve výši 1,4 miliardy dolarů na vybudování továrny na vozy Tesla v Šanghaji. Ve třetím čtvrtletí tato továrna vyrobila přes polovinu vozů této značky dodaných na trh.
Generál poznamenal, že Čína nerozdává jen tak. Navíc připomněl zákon, který všem společnostem podnikajícím v Číně nařizuje poskytnout vládě citlivé informace výměnou za povolení v zemi podnikat.
Musk, SpaceX, Tchaj-wan a svoboda slova
Vzhledem k tomu, že SpaceX, další z Muskových společností, dostává mnoho zakázek od Pentagonu a má v podstatě monopol na satelitní raketové nosiče, jedná se potenciálně o velice závažný problém.
Elon Musk se v minulosti vyjadřoval velice kladně jak o Číně, tak o jejím politickém vedení. Prohlásil, že Tchaj-wan by se měl stát zvláštní administrativní oblastí Číny dle principu jedna země, dva systémy. Také čile spolupracuje s čínskými cenzory.
Podobné ústupky dělají i jiné společnosti podnikající v komunistické říši středu. Je to jakási daň za přístup k ohromnému čínskému trhu. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy je někdo s takto silnými obchodními vazbami na Peking jedním z lidí v nejužším okruhu prezidenta.
Co udělají republikáni
Autor článku připomíná aktivity, které v minulosti vyvíjeli různí republikánští zákonodárci včetně budoucího ministra zahraničí Marca Rubia, jejichž cílem bylo prověřit Muskovy vazby na Čínu. V tom je potřeba pokračovat bez ohledu na to, že Musk je teď největším Trumpovým sponzorem a zjevně blízkým člověkem.
Jelikož republikáni budou mít pod kontrolou jak legislativu, tak exekutivu, tak je právě jejich zodpovědnost, aby zajistili bezpečnost Spojených států. Situace je o to kritičtější, že, jak autor upozorňuje, předvánoční boj o rozpočet naznačuje, že Musk má na Trumpa značný vliv.