Dlouhou dobu si vědci pokládali otázku, zdali infekce lidským papilomavirem (HPV) ovlivňuje u mužů zdraví spermií a jejich plodnost. Z aktuální studie vyplývá, že u rizikové varianty infekce určitý počet spermií opravdu umírá.
Studie publikovaná v časopise Frontiers in Cellular and Infection Microbiology naznačuje, že infekce s vysoce rizikovými kmeny HPV souvisí s výrazně vyššími hladinami mrtvých spermií v porovnání s infekcí s méně rizikovými kmeny. Vyšší míra úmrtí spermií může být podle odborníků způsobena zvýšeným oxidačním stresem ve spermatu, jenž může mít za následek poškození DNA nebo zhoršenou funkci spermií.
„Předchozí studie ukázaly, že infekce HPV může ovlivnit funkci spermií. Nicméně jen velmi málo lidí zkoumalo rozdílné účinky nízkorizikových a vysoce rizikových genotypů HPV,“ sdělila pro CNN Virginia Riverová, která je profesorkou na Universidad Nacional de Córdoba v Argentině a zároveň také hlavní autorkou nové studie.
Infekce HPV zahrnuje skupinu více než 150 virů, které se šíří zejména pohlavním stykem. Ve většině případů se při nakažení infekce sama vyloučí do dvou let. Pokud se tak nestane, mohou nastat zdravotní problémy. Nízkorizikové kmeny nejčastěji způsobují bradavice, vysoce rizikové kmeny jsou však spojovány se zvýšeným rizikem některých druhů rakoviny, jako je například rakovina děložního čípku, konečníku, penisu či orofaryngu.
Tým vědců zkoumal údaje o 205 dospělých mužích, kteří poskytli vzorky spermatu na urologické klinice v Argentině v letech 2018 až 2021. Žádný z nich nebyl proti infekci očkován. Z výsledků vyplynulo, že HPV byla zaznamenána u 39 vzorků, přičemž převládala vysoce riziková infekce. Vzorky mužů s vysoce rizikovou infekcí HPV měly 2,5krát více mrtvých spermií než mužů s nízkorizikovou infekcí.
Podle urologa Bobbyho Najariho z NYU Langone Health v New Yorku, který se na studii také podílel, však není rozhodně důvod k panice. „U mužů s vysoce rizikovým HPV došlo k významnému nárůstu počtu odumírajících spermií, ale celkově byl počet nekrotických spermií nebo odumírajících spermií u všech mužů, včetně těch s vysoce rizikovým HPV, relativně nízký. Také si nemyslím, že tyto spermie přispívají k otěhotnění, ať už je to přirozené těhotenství, nebo když děláme technologii asistované reprodukce. Spermie, které umírají, nejsou spermie, které intenzivně plavou a podnikají cestu k oplodnění vajíčka,“ vysvětloval.
Proti infekci HPV v současné době neexistuje žádná účinná léčba. Obranou je tedy očkování. Odborníci doporučují dvě dávky vakcíny proti HPV ve věku 11 a 12 let. První dávka by měla být aplikována v tomto věku, druhá dávka pak šest až dvanáct měsíců poté. Kdo se nechá očkovat v 15 letech a později, bude prý potřebovat tři dávky během šesti měsíců. Osobám starším 26 let se očkování nedoporučuje.