V Borové (dnešní Havlíčkově Borové) se 31. října 1821 narodil Karel Havlíček, jehož dvousté výročí narození se letos stalo na řadě míst Vysočiny důvodem k uspořádání nejrůznějších akcí. Ty se hlásí k odkazu českého novináře, myslitele, politika a spisovatele, který jako kometa zazářil nad českou společností v polovině 19. století.
V Národních novinách 29. března 1849 svým spoluobčanům a čtenářům mimo jiné radil, jak mají přistupovat k volbám: „Kdo sám sebe a svou rodinu zachovalým a řádným způsobem živiti neumí, nevěřte mu, že dovede radu dát, jak by se zlepšil stav celé země. A právě mnoho takových lidí se nejvíce roztahuje a potlouká ve veřejném životě jistě jenom ke zkáze země a národa.“
Přiblížit Karla Havlíčka bez mýtů a iluzí, které kolem něj navršily pozdější generace, bylo záměrem pořadatelů akcí, které odstartovaly už na jaře a vyvrcholí v září a říjnu.
Během léta si mohli návštěvníci zámku v Malči u Chotěboře prohlédnout výstavu, která představuje Karla Havlíčka ve vztahu k Františku Palackému a Františku Ladislavu Riegerovi, jejichž životy jsou spojené s malečským zámkem. Od středy 1. září bude expozice k vidění v prostorách radnice v Havlíčkově Brodě.
V pátek 3. září začínají v Havlíčkově Borové víkendové oslavy filmovou projekcí s besedou (18.00) a následným sousedským posezením s hudbou (20.20). Na ně v sobotu 4. září navážou sraz rodáků městyse, den otevřených dveří na řadě míst a jarmark na náměstí.
Vrcholem bude po položení věnců k Havlíčkově památníku odpolední křest knihy (15.00) Borovský Havle, jsme slepí nástrojové času (i po 200 letech), obsahující eseje osobností spojených s Vysočinou. Nad významem Karla Havlíčka Borovského pro současnost se mimo jiné zamýšlel bývalý senátor Petr Pithart, novinář Martin Groman, současný předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil nebo spisovatelka Markéta Hejkalová. Borovskou připomínku Karla Havlíčka ukončí nedělní mše svatá v borovském kostelíku sv. Víta.
Písničkář Vladimír Merta zhudebnil text Václava Macháčka-Riegera nazvaný 200 let Havlíčka aneb několik důvodů, proč přijít k volbám
V dalším týdnu se oslavy přesunou do Havlíčkova (dříve Německého) Brodu, kde Havlíčkova rodina žila poté, co Matěj Havlíček zakoupil dům na náměstí a provozoval tam obchod. Dnes tu sídlí Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a dům nese novinářovo jméno.
V pátek 10. září vpodvečer (17.00) proběhne debata na téma Havlíček, žurnalistika a svoboda slova v klubu Oko na Smetanově náměstí.
V sobotu 11. září pokračují celodenní oslavy v centru města spojené s Dny evropského kulturního dědictví. Jejich součástí bude i koncert nového českého fagotového kvarteta The Affogato, které v kostele sv. Vojtěcha doprovodí četba úryvků z dopisů a knih Karla Havlíčka. V klášterním kostele sv. Rodiny vystoupí multiinstrumentální seskupení interpretující gotickou, renesanční a barokní hudbu, jazz a klasický dixieland v podání souboru Tataband zazní u altánku v parku. Recitál známého brodského písničkáře Pavla Lutnera hostí kaple sv. Kříže.
Na různých místech města najdou zájemci výstavu Karel Havlíček v Havlíčkově Brodě, která návštěvníky provede po brodských památkách a popíše jejich vztah ke Karlu Havlíčkovi. Klub českých turistů v rámci oslav pořádá pochod, který nabídne turistům čtyři trasy, na něž mohou vyrazit z náměstí. Celé odpoledne pak čeká návštěvníky Havlíčkova náměstí program, který zakončí videomapping.
V průběhu října připomene osobnost Karla Havlíčka Borovského další ročník Podzimního knižního veletrhu a havlíčkovská konference v závěru měsíce, která je určená jak žáků a učitelům škol, tak historikům. Více informací k akcím havlíčkovského jubilea naleznete zde.
Milan Pilař je hlavním organizátorem Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě