Podle průzkumu serveru Euronews k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu jsou hlavními tématy pro voliče vysoké ceny a sociální nerovnosti. Ekonomické otázky představují čtyři z pěti hlavních témat, o kterých si Evropané myslí, že by měla být nejvyšší prioritou pro kandidující politiky. Průzkum provádí agentura Ipsos v 18 zemích, které představují celkem 96 procent populace EU.
„Vysoká inflace v posledních dvou letech způsobila, že se situace pro všechny zhoršila, a navíc přišla s pandemickým hospodářským poklesem a po desetiletí pomalého hospodářského růstu v Evropě,“ řekl serveru Fredrik Erixon, ředitel Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomii.
V průzkumu Euronews označilo 68 procent respondentů boj proti zdražování za prioritu, dalších 25 procent ho potom označilo za důležitý. Při rozdělení podle věku považovalo více 50–64letých za prioritu řešení rostoucích cen než kterákoli jiná skupina. Podle povolání byla tato míra nejvyšší u manuálně pracujících.
Když se to vezme podle jednotlivých zemí, na prvním místě byli lidé v Portugalsku a Řecku, kde toto téma označilo za prioritu více než 80 procent voličů. V České republice to bylo 58 procent.
Snížení sociálních nerovností a zachování systémů sociální ochrany (jako je zdravotnictví a důchody) je podle průzkumu pro voliče téměř stejně důležité jako řešení vysokých cen. Přibližně 64 procent všech respondentů to označilo za prioritu, zatímco v porovnání mezi jednotlivými zeměmi byl nejvyšší počet v Portugalsku, Španělsku a Rumunsku.
Jako třetí nejdůležitější téma vidí voliči podporu ekonomického růstu, prioritou je pro 62 procent.
Agentura Ipsos nedávno také zveřejnila průzkum pro ČTK, podle kterého budou mezi důležitá témata v českém prostředí patřit migrace, bezpečnost a zelená politika. „Hodně se bude řešit to, do jaké míry má být Evropa zelená, a to třeba na úkor kvality života střední třídy,“ vysvětlil zástupce agentury Michal Kormaňák.
V případě výběru z konkrétních témat za důležité respondenti označovali nejčastěji problematiku bezpečnosti Česka a EU, konec dvojí kvality potravin a energetickou soběstačnost ČR. Při volbě se budou lidé podle průzkumu nejčastěji rozhodovat podle osobností na konkrétní kandidátce nebo podle programu politické strany či koalice.
Volby do Evropského parlamentu se budou konat 7. a 8. června. Voliči budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů, jejich počet se měnit nebude.