Úterní slavnostní vernisáží byla v útrobách pasáže secesního domu U Nováků v pražské Vodičkově ulici zahájena výstava českých výtvarníků s názvem Pura Follia (Čiré šílenství). V galerii 3Kino Art Pasáž jsou v netradičních prostorách k vidění díla 25 autorů, kteří zde prezentují své nejšílenější fantazie.
„Původní záměr byl vystavit díla, která se galerie běžně bojí vystavit, protože jim připadají problematická. Druhým záměrem bylo nechat autorům volnou ruku, aby mohli vytvořit něco, co by v sobě třeba jinak brzdili. Myslím si, že líbivých obrazů, kde se jde tak trochu lidem na ruku, je možná až nezábavně dost, a proto je možná zajímavější vidět něco i z té druhé strany,“ vysvětluje ideu výstavy její kurátorka Reny Muzik.
Návštěvníci výstavy mohou vidět díla od známého herce Jana Budaře, Honzy Homoly z kapely Wohnout, Idy Saudkové či Václava Švankmajera.
Dalšími vystavujícími jsou pak Linda Glanc, Karolina Kolben, Klára Sedlo, Jirka Houska, Dan Trantina, David Skuhravý, Norbert Tappert, MICL, Vítek Mudruňka, Raya Čampulková, Bára Myslíkovjanová, Zuzana Red, Jiří Macht, Lukos Hey, Kyle Homola, Václav, Barbora Balek, Šárka Holá, Tina Levin, Hana Šmidrkalová a Jan Sazama.
Ti všichni prezentují svá fantaskní a netradiční díla zaměřená na téma šílenství v bílé vykachlíčkované chodbě industriálního prostoru, ale také v probouraných zdech či ponurých zákoutích někdejších chladicích boxů.
Výstava potrvá do konce října a její součástí budou také setkání s autory, tematické večery s projekcí a besedami nebo komentované prohlídky expozice.
„Jelikož nejsem vystudovaný výtvarník, ale loutkař, kde jsme sice dělali nějakou výtvarnou činnost, ale klasické výtvarné vzdělání nemám, tak ty techniky ani neznám. Učím se tedy za chodu. Nečtu ale žádné manuály a návody, takže když jsem například maloval olejem, tak to dopadlo tak, že ty obrazy nezasychaly. U toho akrylu to ale člověk pochopí. Pokud tedy tvořím fyzicky – analogově, tak dělám s akrylem a používám fixy a hodně propisku. No a pak dělám digitální techniku, což je kombinace výroby v počítači a tisku a nanášení speciálních barev a lepidel, takže vlastně nikdo neví, co to je za techniku,“ prozradil pro deník FORUM 24 metodu své tvorby výtvarník a hudebník z kapely Wohnout – Honza Homola.
Dále pak vysvětlil, proč vystavuje své obrazy na výstavě, která je zaměřena na šílenství. „Já už jsem takové obrazy maloval dříve. Lidé se nad tím vždy pozastavovali, že zrovna já jako pohodář vytvářím takové věci. Nemá to ale nic společného s tím, že bych si ventiloval nějaké své úchylky. Mně se to zkrátka líbí vizuálně.“