Sovětskému vůdci, který nařídil invazi do Československa v srpnu 1968 a který pronásledoval disidenty, vzdává hold oficiální výstava uspořádaná v Moskvě. „Cílem je ukázat Leonida Brežněva co nejobjektivněji a předvést, jaký opravdu byl Sovětský svaz v jeho době,“ řekl agentuře AFP komisař výstavy Michail Prozumenščikov.
Výstava, kterou uspořádaly státní archivy ke 109. výročí Brežněvova narození, klade podle AFP důraz na pozitivní obraz muže, který řídil Sovětský svaz po největší část studené války, v letech 1964 až 1982. Zaznamenává také, že někdejší vůdce uměl užívat života – fotografie kupříkladu zachycují Brežněva na lovu či při tanci. „Byl to veselý člověk, který miloval tanec a ženy a rád si vypil s přáteli,“ vykládá Prozumenščikov skupině návštěvníků.
Naopak potlačování veškeré opozice za Brežněvovy vlády je zmíněno jen útržkovitě. Ve vitríně jsou vystaveny dva dekrety s Brežněvovým podpisem: jeden zbavuje všech vyznamenání akademika a nositele Nobelovy ceny Andreje Sacharova, který se stal disidentem, druhý zbavuje sovětského občanství šachistu Viktora Korčného, který emigroval na Západ a dvakrát se neúspěšně střetl se sovětským šachistou o titul mistra světa. Jinak nic více na toto téma.
Chybí jakákoli zmínka, že Sacharov byl zatčen, poslán do exilu a dlouhé roky izolován od okolního světa. Ani se návštěvník nic nedozví o tom, že za Brežněva mnoho odpůrců režimu zemřelo ve vězení, spisovatele Alexandra Solženicyna vyhostili do ciziny a disidenti se běžně zavírali do blázinců, kde byli podrobeni násilné léčbě silnými preparáty.
„Nemůžeme mluvit o všem. Potřebovali bychom mnohem více místa,“ ospravedlňuje se komisař výstavy.
Nic také nepřipomíná ponurost všedního života v Brežněvově Sovětském svazu s poloprázdnými obchody, kde chybělo mnoho druhů základního zboží a na ostatní se stály nekonečné fronty.
Jen pár předmětů zachycuje kult osobnosti, který okolo Brežněva postupně sílil: obrovská porcelánová váza se státníkovým portrétem, bronzová socha, různé obrazy zachycující vůdce ve stejnokroji politického komisaře či na malebné procházce lesem. „Brežněvův kult vytvářelo jeho okolí, nikoli on sám,“ snaží se Prozumenščikov o upřesnění.
Brežněvova lačnost po vyznamenáních všeho druhu je zdokumentována velmi skromně několika medailemi. Někdejší muž číslo jedna se přitom rád ukazoval či nechával portrétovat ve slavnostní uniformě ozdobené dobrou čtyřicítkou řádů, hvězd a medailí.
Výstava o Brežněvovi není jedinou akcí, která se v současnosti snaží vykreslit pozitivní obraz sovětské minulosti. Tato tendence v posledních letech z iniciativy Kremlu zesílila, poznamenala AFP. Na počátku února se v Moskvě otevřela výstava děl malíře Alexandra Gerasimova, jednoho z tvůrců socialistického realismu, který se proslavil obrazy oslavujícími Stalina a Lenina.