Neznámý pachatel ve středu na pražské Kampě poničil venkovní panely výstavy Rudé století, která ukazuje příběhy spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Deník FORUM 24 o tom informovala Marie Opálková z Musea Kampa, které je organizátorem výstavy. Podobný osud už potkal výstavu připomínající vraždu Milady Horákové.
Výstavu připravilo Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. „Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti,“ řekl deníku FORUM 24 iniciátor výstavy Jiří Pospíšil.
Rudé století přibližuje na 24 venkovních panelech dějiny politické strany, jejímiž členy bylo postupně přibližně šest milionů osob. „Toto obrovské číslo naznačuje, jak zásadním způsobem ovlivnila KSČ osudy této země. Bohužel většinu času sloužila sovětskému vzoru, který často slepě následovala,“ přiblížil záměr historik Petr Blažek, který je jedním z tvůrců výstavy. „Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud,“ doplnil.
Výstava prostřednictvím textu i dobových fotografií a letáků připomíná okolnosti vzniku KSČ po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a v období krátce po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou.
Poslední panely připomínají nedávnou minulost strany, která se nevzdala ani komunismu v názvu, ani nepřijala skutečnou zodpovědnost za zločiny minulosti a ústy některých svých členů dosud hájí i nejkřiklavější porušování zákonnosti v 50. letech. „Komunismus napáchal na duši národa nevyčíslitelné škody, jejichž následky si neseme s sebou i v dnešní době. Proto je nutné si zvěrstva této hrůzné ideologie, která dobře dokládají vystavené dobové letáky a provolání, připomínat, i jako varování, aby se to už nikdy neopakovalo. Když zapomeneme na historii, budeme pak nuceni ji prožívat znova,“ popsal Pospíšil.