V neděli 22. listopadu zaútočí teroristé z Islámského státu na důležité evropské metropole, a pokusí se tak způsobit stejnou tragédii jako 11. září 2001. Tuto děsivou zprávu vypustili v sobotu do světa hackeři z organizace Anonymous. Dvacet čtyři hodin tak žil celý svět ve strachu, že v Římě, Londýně nebo Paříži budou opět umírat nevinní lidé. Takovou vážnost si v současnosti zaslouží informace od skupiny počítačových odborníků, kteří dokážou nabourat, cokoliv si zamanou. Alespoň podle svých tvrzení. Proč však jejich předpověď nevyšla? Měli chybné údaje, nebo uveřejněním výhrůžné zprávy naschvál sebrali teroristům moment překvapení?
Na Anonymous se po neděli musí definitivně nahlížet ze dvou stran. Buď už nejsou tak geniálními hackery a jejich dekódování komunikace islámských radikálů selhalo, nebo naopak zachránili tisíce lidí od jisté smrti. Vzhledem k tomu, že Anonymous komunikují pouze, když sami chtějí, nedá se míra poplašnosti zprávy odhadnout. Organizace sice dokázala v minulosti proniknout do serverů FBI, Bílého domu nebo pomoci svrhnout vládu v Egyptě, jejich nejdůležitější mise však stále probíhá. Začala v lednu tohoto roku po útocích na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Den po něm vystoupil zástupce Anonymous a vyhlásil Islámskému státu kybernetickou válku.
[ctete]34272[/ctete]
Během ní, podle vlastních informací, zrušili hackeři tisíce mailových adres, facebookových i twitterových profilů a webových stránek, které sloužili ke komunikaci teroristů. Nikdy nespolupracovali s nikým. Vždy byli protivníky státních složek. Když teď přišla hrozba teroru, kterou Anonymous vyhodnotili jako reálnou, své jednání změnili. Informovali tajné služby a vládní agentury a hlavně informovali lidi. A tam je právě kámen úrazu. Přístup lidí k relevanci oznámení, které Anonymous do budoucna světu sdělí.
Část světa si od teď bude myslet, že se jedná o organizaci, která sice dokáže napadnout jakékoliv internetové stránky, ale při odhalování teroristické útoku se už jedno zmýlili a každá další informace, byť jakkoliv prokazatelná, bude brána na lehkou válku. Druzí, důvěřivější, budou doufat v to, že právě uveřejnění informací o možném vraždění do médií tragédiím zabránilo.
Anonymous před sebou mají nelehký úkol. Musí si uchovat vážnost, kterou si bezpochyby získali například útokem na SONY, a přitom své dovednosti povýšit na míru nejprofesionálnějších počítačových expertů světa. Možná by pomohlo odložit masku, na chvilku neřešit dostupnost hudby na internetu a místo toho společně s vládami definitivně vyřešit problém ISIS v jeho kyberprostoru.
Pokud totiž budou Anonymous fungovat stejně jako dodnes, kolikrát jejich varování ještě budou lidé vnímat? Párkrát ano, ale když se stále předpověď nevyplní, pozornost všech ustrne. Potom se vrátí moment překvapení, teroristův nejoblíbenější signál k útoku.