Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii. Jou řekl, že Vystrčil je prvním předsedou senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání Legislativního dvora, tedy v tchajwanském parlamentu. Vystrčil za udělení medaile poděkoval. S odvoláním na slavný výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho tchajwanským zákonodárcům řekl: „Já jsem Tchajwanec.“
Jou poznamenal, že dnešní udělení medaile za parlamentní diplomacii je první v tomto volebním období tchajwanského parlamentu. Vystrčilovi poděkoval za to, že na Tchaj-wan přiletěl, a to i přes „odpor mocností“. Jeho cesta podle něj podporuje univerzální hodnoty svobody. Česko ocenil jako zemi, která vystupuje proti autoritářství a útlaku.
Vystrčil za udělení medaile poděkoval. Vnímá ji jako ocenění celého českého Senátu, kterému poděkoval za podporu. Zopakoval, že Senát považuje za nejdemokratičtější českou ústavní instituci.
Vystrčil přiletěl se senátní a podnikatelskou delegací na Tchaj-wan v neděli, zůstane tam do pátku. Jeho návštěva vyvolala silný odpor Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.
Předseda českého Senátu ve svém projevu mluvil o roli světových demokratických parlamentů při obhajobě demokratických principů. „Obhajoba demokratických principů totiž není ničím jiným než obhajobou a ochranou svobodné demokratické duše našich společností,“ řekl tchajwanským zákonodárcům. Je podle něj povinností každého demokrata podporovat všechny, kteří hájí demokratické principy. Je proto rád, že mohl se senátní delegací na Tchaj-wan přijet.
Připomněl v té souvislosti Kennedyho projev, ve kterém se někdejší americký prezident vymezil proti komunismu a podpořil obyvatele západního Berlína. Kennedy tehdy pronesl slavnou větu „Ich bin ein Berliner“ (Jsem Berlíňan). Vystrčil svou dnešní řeč zakončil podporou Tchaj-wanu a svobodě. „Já jsem Tchajwanec,“ dodal. Větu zároveň řekl čínsky. Zákonodárci Vystrčila odměnili dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.